Relacje z wyjazdów studentów – PRAKTYKA
Maria, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 01.07.2019/30.08.2019
Kaiser-Franz-Josef-Spital mit Gottfried von Preyer’schem Kinderhospital , Wiedeń, Austria
Język praktyki niemiecki
Zakwaterowanie
Pokój w akademiku. www.stuwo.at/studenheime/wien/
Wyżywienie
Posiłki domowe, czasami jedzenie na mieście, stołówka pracownicza
Opis przebiegu praktyki
Miałam możliwość zmiany stacji w obrębie oddziału, dzięki czemu mój pobyt w szpitalu był urozmaicony. Pierwszy tydzień spędziłam na oddziale intensywnej terapii, potem w poradni diabetologicznej, poradni nefrologicznej, stacji dializ w ostatnie 2 tygodnie na oddziale internistycznym. Każdy dzień rozpoczynałam udziałem w naradzie lekarskiej podczas której prezentowane były przypadki kliniczne i omawiane propozycje leczenia. Brałam także udział w kursach dla stażystów z zakresu nefrologii i radiologii. Dzięki nawiązaniu znajomości z rezydentami ( Turnusartz) mogłam również na jeden dzień zmienić oddział – brałam wówczas udział w cewnikowaniu serca.
Forma spędzania czasu wolnego
Zwiedzanie miasta, galerii sztuki, muzeów, spacery, etc.
Karlsplatz, Belvedere, Albertina Museum, Judisches Museum, Hundertwasserhaus, rynek, katedra, ratusz, parlament, Hofburg, Schonbrunn, Opera Wiedeńska.
Korzyści z praktyki
Szczerze polecam odbycie takich praktyk. Wymaga to sporej odwagi, ale przynosi wiele korzyści. Z pewnością mówię lepiej po niemiecku, poszerzyłam zakres słów oraz czuję się swobodniej posługując się niemieckim. Nie ukrywam, że na początku miałam problemy językowe – i tu posiłkowałam się znajomością języka angielskiego. Stąd uważam, że nastąpił progres w znajomości języka niemieckiego. Poza nabytą wiedzą stricte medyczną dużo nauczyłam się o sobie samej, usamodzielniłam się.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą i partnerską
Jestem osobą bardziej samodzielną, zaradniejszą i pewniejszą siebie. Na całym oddziale podczas okresu mobilności byłam jedyną osobą z zagranicy w kadrze. Na początku praktyk pracownicy posługiwali się językiem angielskim w rozmowie ze mną, co było dla nich rozwijające.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Będąc w Wiedniu wielokrotnie rozmawiałam ze znajomymi i naturalnie dzieliłam się moimi spostrzeżeniami z praktyk.
Aleksander, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 01.07.2019/30.08.2019
Medizinische Universitat Graz, Austria
Język praktyki niemiecki
Zakwaterowanie
Mieszkałem w prywatnym mieszkaniu u znajomych.
Wyżywienie
W szpitalnej stołówce można zjeść obiad z dwóch dań już od 3,10 Euro. Jedzenie nie jest najwyższej jakości, ale większość potraw jest bardzo dobra. Cena jest naprawdę niska i ciężko się taniej wyżywić nawet gotując samemu.
Opis przebiegu praktyki
Odbywałem swoje praktyki na chirurgii naczyniowej i zdecydowanie mogę polecić ten oddział każdemu, kto jest zainteresowany chirurgią. Dzień rozpoczynał się odprawą o 7.30, następnie był obchód. Później pobyt na oddziale lub na bloku operacyjnym. O 12.00 zawsze była półgodzinna przerwa obiadowa. O 13.30 drugi obchód, a po nim druga odprawa. Średnio wychodziłem ze szpitala ok. 15.00.
Jest wiele różnic organizacyjnych między Polską a Austrią. Jedną z najważniejszych jest to, że tutaj głownie lekarze pobierają krew i zakładają welfony. Jeżeli na oddziale są studenci, to robią to oni. Jest to zatem idealne miejsce, aby nauczyć się tych czynności.
Na oddziale była lekarka internistka, która przyjmowała pacjentów oraz opiekowała się chorymi. Jeżeli nie byłem rozpisany do operacji – tak byłem wpisywany w grafik – pracowałem właśnie z nią. Oprócz pobierania krwi zajmowałem się badaniem pacjentów, zbieraniem wywiadu, przy przetaczaniu krwi robiłem krzyżówkę i podłączałem krew pacjentom. Po uzgodnieniu z lekarzem można było poćwiczyć robienie USG.
Jeśli chodzi o salę operacyjną to typowe działania obejmowały trzymanie haków, koagulacja do pęsety, obsługa ssaka, asysta w zszywaniu tętnic, mięśni, powięzi, obcinanie nici nożyczkami, ew. zszywanie skóry.
Generalnie można się bardzo dużo nauczyć.
Forma spędzania czasu wolnego
Graz to bardzo zielone i spokojne miasto, w którym równocześnie dużo się dzieje. Uczelnia organizuje spotkania dla studentów Erasmusa. Podczas mojego dwumiesięcznego pobytu były 3 spotkania: wycieczka z przewodnikiem po mieście, grill dla Erasmusów i spotkanie w znanej kawiarni. Styria, region Austrii, w którym leży Graz, to malownicza i ciekawa kraina z dużymi wpływami śródziemnomorskimi. W czasie wolnym można wybrać się góry lub na rower. Graz to także doskonała baza wypadowa do innych miast Austrii, Węgier, Słowenii a nawet Włoch (Triest ok. 5 godzin autobusem).
Szczególnie polecam odwiedzenie Bledu (Słowenia) i Triestu (Włochy)a także Innsbrucka i Wiednia.
Korzyści z praktyki
Praktyki zagraniczne zmuszają do przełamywania własnych barier i ciągłego wychodzenia ze strefy komfortu.
Zdecydowanie są doświadczeniem, które poszerza horyzonty. Ja bardzo skorzystałem zarówno pod względem medycznym jak i językowym. Bardzo cenne też było obserwowanie różnic zarówno w organizacji pracy szpitala jak i w innych aspektach życia w Austrii i Polsce. Ale co dla mnie najważniejsze to możliwość mieszkania przez 2 miesiące w innym kraju, wśród ludzi o innej mentalności.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Jestem chętny do podzielenia się swoimi doświadczeniami i mogę odpowiedzieć na pytania osób, które chciałyby odbyć praktykę lub studia w Graz lub w innej placówce w Austrii.
Andrei, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 01.07.2019/02.09.2019
Klinikum Klagenfurt am Worthersee, Austria
Język praktyki angielski i niemiecki
Zakwaterowanie
Pokój w akademiku ( www.home4students.at )
Wyżywienie
Posiłki domowe i stołówka w szpitalu
Opis przebiegu praktyki
Praktyki rozpoczynaliśmy od godziny 7.00. W zależności od oddziału była odprawa lub nie.
Na Anestezjologii pacjent o godz. 7.15 był już na sali operacyjnej; naszym zadaniem było wykonanie wentylacji mechanicznej oraz premedykacji pacjenta
Praktyki z Neurologii zaczynały się od odprawy, po której razem z lekarzami badaliśmy pacjentów. Codziennie o godz. 12.00 razem z radiologami omawialiśmy CT,MR, RTG i trudne przypadki radiologiczne.
Podczas praktyk z Ginekologii i Położnictwa omawialiśmy i wykonywaliśmy USG płodu. Braliśmy także udział w cięciu cesarskim oraz w zabiegach ginekologicznych.
W każdą środę uczestniczyliśmy w interdyscyplinarnych seminariach np. z Kardiologii, Hematologii, Psychiatrii itp.
Forma spędzania czasu wolnego
Pływanie w jeziorze
Wycieczki rowerowe
City Break we Włoszech
Korzyści z praktyki
Najlepsze praktyki z dotychczasowych. Dużo pozwalali nam robić, nauczyłem się wkłuć dożylnych, gdyż w Austrii wykonuje je tylko lekarz.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Zdjęcia z praktyki na portalach społecznościowych.
Sylwia, rok akademicki 2017/2018
Uniwersytet Medyczny w Wiedniu, Max F.Perutz Laboratories, Wiedeń, Austria
Opis praktyk:
- Wykonywanie reakcji PCR, ekstrakcji DNA, podwójne trawienie z endonukleazą, ligacja DNA do wektora.
- Sprawdzanie ekspresji białek w bakteriach.
- Testowanie rozpuszczalności białek i dalsze przeprowadzanie oczyszczania białek za pomocą FPLC, w tym chromatografię powinowactwa, chromatografię jonowymienną i filtrację żelową.
- Charakteryzacja fałdowania i stabilności białek przez różnorodne metody biofizyczne.
Czas wolny:
- Zwiedzanie zabytków Wiednia (m.in. Hofburg, Rathaus, Mozart Haus, Pałac Schönbrunn, Belweder, Karlskirche, Albertina), wiedeńskiego Zoo, miejskiego parku rozrywki „Wiener Prater” oraz publicznego akwarium Haus des Meeres.
- Często spacery nad Dunajem, wizyty w parkach miejskich.
- Wycieczka na górę Kahlenberg pod Wiedniem, korzystanie z kąpielisk miejskich
Korzyści:
- Przełamanie swoich wewnętrznych barier, większa odporność stres i uświadomienie sobie swoich zalet.
- Udoskonalenie umiejętności językowych (język niemiecki, angielski).
- Poznanie nowej kultury, obyczajów i ludzi.
- Dodatkowa zaleta na rynku pracy w postaci wpisu w CV.
Zuzanna, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 01.07.2019/27.09.2019
Universitair Ziekenhuis Gent, Vlams Institut voor Biotechnologie, Gandawa, Belgia
Język praktyki angielski
Opis przebiegu praktyki
Nieobowiązkowe praktyki laboratoryjno-kliniczne w Universitair Ziekenhuis Gent, Vlams Institut voor Biotechnologie spędziłam 3 miesiące w Gandawie, pod opieką naukową prof. Dirka Elewauta, który zarządza Kliniką Reumatologii oraz własnym zespołem badaczy pracujących w laboratorium naukowym znajdującym się w obrębie kampusu szpitalnego.
Zespól Profesora Elewauta specjalizuje się w badaniach z zakresu nauk podstawowych oraz translational medicine w dziedzinie immunoreumatologii. Podczas mojego pobytu miałam możliwość uczestniczyć zarówno w codziennej pracy lekarzy w Klinice Reumatologii, jak również obserwować pracę pozostałych oddziałów ogromnego szpitala klinicznego.
Ponadto wykonywałam eksperymenty laboratoryjne w ramach jednego z badań prowadzonych w ośrodku. Odbyłam również podstawowy kurs z zakresu cytometrii przepływowej oraz szkolenie z pobierania biopsji błony maziowej drobnych stawów dłoni.
Miejsce oraz zakres praktyk był ustalany indywidualnie. Pracownicy zespołu Profesora Elewauta ciepło przyjęli mnie w ośrodku kliniczno-badawczym.
Placówka przyjmująca nie zagwarantowała ubezpieczenia, nie uzyskałam też pomocy w znalezieniu mieszkania, co okazało się bardzo kłopotliwe. Stypendium programu Erasmus nie było wystarczające aby pokryć koszty pobytu w Gandawie, która jest drogim miastem ( przy samodzielnie przygotowywanych posiłkach i codziennej komunikacji rowerem).
Godziny pracy w ośrodku w dużym stopniu ograniczały możliwość zwiedzania miasta. Choć niemal wszyscy mieszkańcy Belgii posługują się językiem angielskim, znajomość niderlandzkiego zdecydowanie ułatwia komunikację i budowanie więzi.
Oliwia, Wydział Lekarski
University of Antwerp, Belgia
Drugi miesiąc praktyk (sierpień 2016 r.) spędziłam na oddziale ginekologiczno-położniczym, na którym codziennie mogłam wybierać spośród wielu ciekawych zajęć: asystowaniu przy operacjach ginekologicznych lub przy cesarskich cięciach, uczestnictwa w porodach drogami natury uczestnictwa, a także w wizytach i badaniach w gabinetach ginekologii, położnictwa oraz leczenia niepłodności. Na pouczający obraz tej części praktyk składa się również wyjątkowe zaangażowanie personelu oddziału oraz miła atmosfera tam panująca.
Dzięki odbytym przeze mnie praktykom zagranicznym miałam możliwość aktywnej i pełnej wyzwań nauki medycyny oraz nowego języka obcego w miejscu, które, dzięki dwumiesięcznemu pobytowi, mogłam dobrze poznać i zrozumieć.
Agnieszka, rok akademicki 2017/2018
University of Rijeka, Faculty of Medicine, Rijeka, Chorwacja
Co zapewniała placówka przyjmująca:
Placówka zapewniała kartę, dzięki której mogliśmy otrzymać zniżki na posiłki, w dwóch stołówkach studenckich. Zniżka wynosiła 70%, więc za 2-daniowy obiad z deserem płaciliśmy ok. 10 kun (6 zł). Promocja obowiązywała jednak tylko do 15.07 i następnie od 1.09.
Sposób znalezienia mieszkania:
Pokój w akademiku można było zarezerwować poprzez kontakt mailowy z koordynatorką programu Erasmus w Rijece.
Opis praktyk:
Praktyki odbywały się na trzech różnych oddziałach – onkologii, gastroenterologii i endokrynologii. Najciekawsza wg mnie była praktyka na gastroenterologii, gdzie miałam okazję oglądać liczne badania endoskopowe. Lekarze byli dla nas bardzo mili, płynnie mówili po angielsku i chętnie opowiadali nam o swoich pacjentach. Czasami towarzyszyłam lekarzom w przyjmowaniu pacjentów na SOR. Dużo czasu spędziłam też na oddziale intensywnej terapii, gdzie mogłam wiele się nauczyć o najcięższych przypadkach. Według planu praktykę zaczynałam o 9 i kończyłam o 14, jednak zdarzało się, że czasami wychodziłam wcześniej.
Czas wolny:
Po praktykach najczęściej chodziliśmy na plażę – w Rijece jest ich kilka, każda inna i każda ma swój urok. Nie da się jednak dostać na nie pieszo, są nieco oddalone od miasta, dlatego możliwy jest tylko dojazd autobusem (ok. 20 min). Wieczorami często spotykaliśmy się w centrum z innymi „erasmusami”, gdzie miło spędzaliśmy czas. W weekendy lub w dni wolne jeździliśmy na liczne wycieczki, w Chorwacji jest mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia, więc korzystaliśmy z każdej okazji!
Korzyści:
Wyjazd na praktykę zagraniczną był świetną decyzją. Miałam okazję poznać wspaniałych ludzi z całej Europy, odwiedzić wiele ciekawych miejsc, a także podszkolić się w języku angielskim. Wyjazd ten obudził we mnie także chęć do nauki kolejnego języka oraz poznawania nowych kultur.
Katarzyna, Wydział Wojskowo – Lekarski
Medical University of Rijeka, Chorwacja
Mobilność pozwoliła mi sprawdzić jak radzę sobie w obcym kraju, spojrzeć na realia życia z innej strony, pokazała jak pracują lekarze za granicą oraz dała mi bardzo dużo satysfakcji. Uważam, że Uniwersytet powinien promować takie wyjazdy na przykładzie nas, którzy już taką praktykę odbyli co w przyszłości może skutkować zwiększeniem ilości krajów partnerskich z którymi Uniwersytet współpracuje. To pozwoli na jeszcze większą różnorodność i zachęci studentów do aplikowania na kierunek lekarski na naszym Uniwersytecie. Placówka przyjmująca korzysta na tym w ten sam sposób pokazując ,że odwiedzający studenci z chęcią wracają i nadal przyjeżdżają do Rijeki. Mają olbrzymi dział współpracy ze studentami i świetnie posługują się językiem angielskim. Duża ilość przyjeżdżających studentów świadczy o solidności ich pracy i przyjemnych warunkach studiowania lub praktyk.
Karolina, Wydział Wojskowo – Lekarski
Medical University of Rijeka, Chorwacja
Praktyki przebiegły zgodnie z obowiązują programem. Lekarze z chęcią wszystko nam tłumaczyli. Bardzo miła atmosfera w szpitalu. Mieliśmy okazję zobaczyć transplantację nerki.
Dzięki tym dwumiesięcznym praktykom zyskałam łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów, pewność siebie. Zdecydowałam również w jakim kierunku będzie zmierzać moja dalsza droga zawodowa.
Franciszek, fizjoterapia, rok akademicki 2018/2019, 22.07.2019/23.09.2019
Lazne Teplice v Cechach
Język praktyki Językami praktyki były czeski, angielski i niemiecki
Zakwaterowanie
Pokój w hotelu
Wyżywienie
W hotelu zagwarantowane przez placówkę przyjmującą. Jedzenie przeciętne jednak smażony ser lub sznycle wieprzowe w okolicznych restauracjach były bardzo smaczne i są godne polecenia.
Opis przebiegu praktyki
Praktyka przebiegała zgodnie z planem, praca od godziny 7.30 do 15.30 z półgodzinną przerwą na lunch o godzinie 11:30.Co trzy tygodnie dochodziło do zmian na stanowiskach pracy. Personel medyczny zawsze służył pomocą. Praktykę rozpocząłem w ośrodku Nove Lazne, gdzie pracowałem z dziećmi z mózgowym porażeniem oraz innymi schorzeniami. Następne trzy tygodnie spędziłem w ośrodku o nazwie Beethowen. W tym ośrodku pracowałem z pacjentami po udarze mózgu, osteoporozą oraz chorobami zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa. Ostatnie trzy tygodnie spędziłem o ośrodku Cisarkie Lazne. Praca wyglądała podobnie jak miała miejsce w Beethowenie, różniła się tym, że pacjenci pochodzili z krajów arabskich, Niemiec i Rosji.
Forma spędzania czasu wolnego
Podczas pobytu w Teplicach czas wolny można spędzać w bardzo różnorodny sposób. Można np. korzystać z basenów terminalnych, gdzie pierwsze wejście jest opłacane przez placówkę, następne wejścia kosztują ok. 200 koron. W najbliższej okolicy można pójść na spacer do parku, zagrać w tenisa stołowego lub zwiedzić stare miasto. Szczególnie warto odwiedzić zamek Dubravka, wyciąg Krupka oraz miejscową kopalnię i jezioro Barbora. Do tych miejsc bez problemu można dostać się komunikacją miejską. Poza Teplicami można pokusić się o zdobycie góry Milesovka, która jest najwyższym szczytem w okolicy. Ponadto warto zwiedzić park czesko-szwajcarski oddalony o godzinę drogi od Teplic. Miłym urozmaiceniem może być również wybranie się na mecz piłki nożnej drużyny grającej w 1szej lidze czeskiej. Koszt biletu to 150 koron. Najprzyjemniejszą formą spędzania wolnego czasu jednak był odpoczynek nad jeziorem Milada, które znajduje się 15 minut samochodem od Teplic.
Korzyści z praktyki
Z pewnością dużą korzyścią są poznani ludzie z innych części Polski, z którymi mam zamiar utrzymywać kontakt by w przyszłości wymieniać się doświadczeniami. Zetknięcie się z kulturą czeską i arabską jest dużym plusem, ponieważ pozwoliło mi zrozumieć ich zachowania i obyczaje. Teplice są miasteczkiem osadzonym w dolinie tuż przy granicy czesko-niemieckiej, co pozwala na zwidzanie okolicznych wzniesień i podziwianie widoków, dla mnie jako miłośnika gór korzyścią było spędzenie dwóch miesięcy w takim miejscu.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Zdobyłem nowe znajomości, doświadczenia, zobaczyłem jak wygląda praca fizjoterapeuty w Czechach, co pozwoliło mi na podjęcie decyzji czy chciałbym tam pracować oraz jak to jest pracować daleko od domu, rodziny i znajomych.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Będę promował wyjazdy i zachęcał do udziału w tego typu mobilnościach koleżanki i kolegów z roku.
Ewelina, rok akademicki 2017/2018
Aarhus Universitetshospital – Klinik for Diabetes og Hormonsygdomme, Aarhus, Dania
Język:
Praktyka prowadzona była w języku angielskim. Jeżeli pacjenci wykazywali znajomość języka angielskiego badania prowadzone były w języku angielskim. W przypadku pacjentów nie znających j. angielskiego lekarz prowadził wywiad w języku duńskim, po czym tłumaczył i wyjaśniał istotne rzeczy w języku angielskim.
Co zapewniała placówka:
- odzież medyczną (oprócz obuwia) z możliwością codziennej zmiany bez uiszczania opłaty za pranie;
- kartę ID, umożliwiająca wstęp do wszystkich miejsc;
- przybory biurowe, długopisy, ołówki, notesy, zakreślacze;
- darmowa woda, kawa, mleko i herbata.
Opis praktyk:
Każdego dnia lekarze kierowani byli zgodnie z ustalonym grafikiem pracy do swoich obowiązków, tak, aby oni również mieli możliwość obcowania z różnymi jednostkami chorobowymi (nie można np. zająć się tylko poradnią cukrzycową). Po porannej Konferencji lekarze mieli czas na przejrzenie obowiązków na dany dzień, zapoznać się wstępnie z pacjentami, aby o godzinie 8:50/9:00 (zależnie od pododdziału) wziąć udział w „mniejszej” Konferencji dla każdego pododdziału, na której rozwiązywano wspólnie różne wątpliwości i problemy dotyczące pacjentów. Do godziny 12:20 zajmowano się pacjentami, wydawano zlecenia, umawiano konsultacje, itd., a następnie odbywała się „Konferencja Popołudniowa” na której rozwiewano wątpliwości dotyczące pacjentów z danego dnia, ewentualnie rozmawiano o sprawach dotyczących Kliniki (organizacyjnych, naukowych itp.). Konferencja jest prowadzona w luźnej atmosferze, stanowi ona również czas na lunch. Około godziny 13:00 lekarze ponownie udawali się do swoich obowiązków, zgodnie z planem przydzielonym dla każdego lekarza osobno na każdy dzień. Lekarze kończą pracę zwykle około godziny 15:00.
Korzyści:
Miałam możliwość samodzielnie rozpatrywać wyniki badań pacjentów i przedstawiać proponowane rozpoznania oraz sugerować dalszą diagnostykę. Otrzymywałam zagadki do rozwiązania, dotyczące rozpoznania na podstawie wyników badań i objawów. Poznałam wielu pacjentów z rzadkimi chorobami, które niejednokrotnie widujemy tylko w książkach. Widziałam pacjentów między innymi z zespołem Klinefeltera, zespołem Marfana, zespołem Turnera, orbitopatią Gravesa czy też zespołem Gitlemana. Podszkoliłam swoje zdolności w dziedzinie wykonywania USG tarczycy. Miałam możliwość analizowania „na żywo” wyników badań i konfrontowania ich z moim stanem wiedzy. Miałam styczność na żywo z wieloma chorobami z dziedziny endokrynologii, co umożliwiło mi ugruntowanie mojej wiedzy i poparcie jej praktyką. Po raz pierwszy używałam w praktyce języka angielskiego, co także umożliwiło mi otwarcie się na język i jego szlifowanie.
Anna, rok akademicki 2017/2018
University of Turku, Turku University Hospital, Turku, Finlandia
Co zapewniała placówka przyjmująca:
Szpital zapewniał fartuchy, mundurki medyczne, stetoskopy oraz skarpetki. Oprócz tego pierwszego dnia praktyk otrzymałam identyfikator z imieniem i nazwiskiem, następnie otrzymałam list z hasłami do systemu z wynikami badań pacjentów. W szpitalu znajdowała się stołówka, w której jako student miałam zniżki na lunch. Poza tym kawa, herbata z rana bez ograniczeń, czasem darmowe śniadania-mniej więcej raz w tygodniu. Dodatkowo mogłam brać udział w zajęciach z fińskimi studentami medycyny oraz uczęszczać na specjalne wykłady z pediatrii i neonatologii organizowane dla lekarzy.
Opis praktyk:
Praktyki zaczynałam o 7:30 od badania pacjentów, następnie o 8:00 odprawa z kawą/herbatą bez ograniczeń, czasem do tego ciasto lub kanapki. Raz w tygodniu we wtorki po odprawie miał miejsce wykład dla lekarzy z tematyki neonatologii/pediatrii. Po odprawie był obchód zwykle do 12-13. W czasie obchodu zapoznawałam się z dokumentacją pacjentów, wynikami badań, oraz proponowanym leczeniem. Tym czasie też lekarze i pani Ordynator odpytywali mnie z tego co wybadałam z rana i z jednostek chorobowych pacjentów/ogólnej wiedzy z zakresu neonatologii. Następnie był lunch-można było iść razem z lekarzami do stołówki lub zjeść coś przygotowanego przez siebie w kuchni. Później w zależności od planu pracy uczestniczyłam w badaniach USG, konsultacjach specjalistów, intubacji, zakładania dojścia PICK lub zwykłego dożylnego, w pracy bloku porodowego, operacjach naszych pacjentów, sekcjach zwłok. Jeśli na dany dzień nie było zaplanowanych za dużo zajęć czytałam podręczniki lub najnowsze artykuły, tego samego dnia lub następnego przy odprawie byłam odpytana z tego co się nauczyłam i co bym chciała zobaczyć w przyszłości. Dzień w szpitalu kończył się popołudniowym raportem dla lekarzy dyżurujących o 15:30.
Czas wolny:
Popołudniami zwiedzałam Turku i jego okolice, chodziłam do restauracji, spotykałam się ze znajomymi lub pracowałam w przydomowym ogródku i gotowałam coś. W weekendy oddawałam się swojej pasji-podróżom-zobaczyłam przepiękne wschodnie wybrzeże Finlandii, Archipelag Turku, Helsinki, Lahti i parki narodowe – cieszyłam się cudowną, dziką naturą Skandynawii. Pod koniec wyjazdu zaczęły się moje problemy zdrowotne, dzięki czemu miałam okazję zobaczyć fiński system opieki zdrowotnej również od drugiej strony.
Korzyści:
Miałam sposobność do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu pediatrii i neonatologii-dziedzin medycyny, z którymi wiążę swoją przyszłość oraz ćwiczenia techniki badania zwłaszcza noworodków. Poza tym był to intensywny kurs języka fińskiego, podszlifowania szwedzkiego oraz angielskiego. Dobrze było zobaczyć co to znaczy mieć odpowiednią ilość personelu na oddziale, a co za tym idzie mieć czas dla pacjentów, móc porównać funkcjonowanie fińskiej i polskiej służby zdrowia, edukacji medycznej oraz kultur.
Grzegorz, rok akademicki 2017/2018
Centre Européen de Research en Biologie et en Médecine, L’Institut de Genetique et de Biologie Meoleculaire et Cellulaire, Strasburg, Francja
Miasto: Strasbourg jest to niewielkie, lecz bardzo urocze i klimatyczne miasto. Znajduje się tu wiele muzeów czy też Trybunał Konstytucyjny. W centrum miasta jest wiele kanałów w których żyją nutrie , (można je zobaczyć wieczorem). W całym mieście jest ogromna ilości pubów, klubów, restauracji. Miasto jest bardzo zróżnicowane, obok strych budowli w stylu Pruskim jest dużo nowoczesnych wieżowców. Dookoła miasta jest wiele jezior przy których są plaże do opalania i wyznaczone specjalne miejsca do kąpieli. W nocy można też wynająć gondolę z lampionem i popływać na jednym z jezior. W całym mieście organizowane są różnego typu festiwale i marsze. Strasbourg promuje różnorodność, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Ludzie: W okresie wakacyjnym w Strasbourgu jest dużo innych studentów, głównie na praktykach. W laboratorium miałem bardzo zróżnicowaną ekipę badaczy, byli ludzie z Iranu, Hiszpanii czy też Słowacji i Niemiec. W całym Instytucie pracowało też dużo Polaków, którzy chętnie opowiadali o sobie i swoich projektach. Często były organizowane lab-meeting, podczas których spotykaliśmy się opowiadaliśmy o swojej kulturze i razem spędzaliśmy miło czas.
Opis przebiegu praktyk: Przez pierwszy tydzień zostałem zaznajomiony ze zwierzętarnią, zasadami tam panującymi oraz podstawami na temat pracy ze zwierzętami. Kolejny tydzień był przeznaczony na zaznajomienie się z ekstrakcją DNA oraz techniką PCR i genotypowaniem mysz. W kolejnych tygodniach poznawałem metody behawiorystyczne zwierząt takie jak : Water-morris maze, Y-maze, object recognition, IntalliCage. Od początku sierpnia zaznajamiałem się z technikami immunocytochemicznymi. Nauczyłem się utrwalać tkanki mysz, kroić tkanki na kriostacie oraz przeprowadzać immunocytochemię. Zaznajomiony zostałem też z technikami mikroskopowymi i używaniem mikroskopu fluoroscencyjnego. W laboratorium byłem od 8 do 17, wychodziłem stamtąd zmęczony ale też dumny i zafascynowany tym co przyniesie kolejny dzień.
Korzyści z praktyki zagranicznej: Poznanie kultury innego kraju, doskonalenie języka angielskiego ale też francuskiego, poznanie nowych ciekawych ludzi, zwiększenie otwartości na innych oraz lepsze kontakty międzyludzkie. Praktyka pozwoliła mi nauczyć się zaradności i niezależności w trunych sytuacjach. Poznałem bardzo dużo technik związanych z szerokim pojęciem Neuroscience oraz otworzyło mi to nowe horyzonty na dalsze kształcenie. Całość praktyki mogę określić jako jedną wielką przygodę, którą będę wspominał z uśmiechem na ustach.
Joanna, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 24/06-23/08/2019
Centre Hospitalier Universitarie de Nice, Francja
Język praktyki Komunikacja z personelem i pacjentami odbywała się wyłącznie w języku francuskim
Co zapewniała placówka przyjmująca
Placówka zapewniała posiłek w południe oraz stroje jednorazowe na bloku operacyjnym
Zakwaterowanie
We własnym zakresie u znajomych
Wyżywienie
Posiłki domowe we własnym zakresie; stołówka szpitalna; jedzenie na mieście – restauracje, bary, food trucki; socca, owoce morza, rattatouille, pizza. Wszystko było smaczne.
Opis przebiegu praktyki
Praktyki trwały od poniedziałku do piątku od g.8.00. Dzień rozpoczynał się obchodem po salach chorych a następnie szłam na blok operacyjnyi tam spędzałam pozostałą część dnia asystując przy zabiegach lub się im przyglądając. Praktyki powinny trwać do g. 15.00, ale ponieważ tamtejsi lekarze pracują do g.18.00 i do tej pory trwały operacje, czasem zostawałam w szpitalu dłużej.
Forma spędzania czasu wolnego
W weekendy starałam się zwiedzać okolice Nicei – głównie przyrodę – góry i szlaki brzegiem morza. Komunikacja w regionie Alpes Maritimes- Cote d’Azur jest tania zarówno pociągiem jak i autobusami.
Korzyści z praktyki
Można podzielić na te bezpośrednie związane z doświadczeniem zawodowym i korzyści kulturoznawcze. Z jednej strony nauczyłam się wiele z zakresu chirurgii naczyniowej, nawiązałam znajomości z tamtejszymi lekarzami, zobaczyłam jak wygląda organizacja pracy na oddziale i bloku operacyjnym we Francji. Z drugiej strony zwiedziłam Lazurowe Wybrzeże, poznałam codzienne zwyczaje Francuzów i rozwinęłam swoje umiejętności w zakresie języka francuskiego.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Placówka zyskuje „dodatkowe ręce do pracy”, za które nie musi ponosić żadnych kosztów, ewentualnie w przyszłości może zyskać nowego doświadczonego już pracownika, jeśli zechce następnie zatrudnić osoby uczestniczące w praktykach.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Relacje w internecie Fb/lnstagram — na moim profilu. Chętnie udzielę informacji zainteresowanym.
Aleksandra, rok akademicki 2017/2018
Hospital San Juan de Dios Pamplona, Pampeluna, Hiszpania
Poza zaznaczeniem swojej obecności w artykule gazety Diario de Navarra (obok), Pani Aleksandrze udało się również (we współpracy m.in. z hiszpańskimi lekarkami) opublikować artykuł medyczny, który, przetłumaczony na język polski znaleźć można tutaj: PUBS_AM
(przyp. MW)
Z pacjentami i personelem szpitala porozumiewałam się tylko po hiszpańsku. Niekiedy zdarzało się, że starsi pacjenci znali tylko język kraju Basków – Euskerę, ale zawsze znalazł się ktoś z rodziny, kto tłumaczył rozmowę.
Co zapewniała placówka przyjmująca:
- fartuch
- identyfikator
- zniżkę na obiad w szpitalnej kafeterii (5 euro za 2-daniowy obiad z napojem)
- gadżety promocyjne szpitala (torba, piny, zakładki, zeszyty, pendrive 16GB, długopisy)
Opis praktyki:
Szpital San Juan de Dios to szpital tzw. długiego pobytu. Składa się w zasadzie z 3 oddziałów. Oddział Interny z Geriatrią, Oddział Opieki Paliatywnej Nieonkologicznej i Oddział Onkologicznej Opieki Paliatywnej.
Początkowo miałam w planie (przydzielonym przez dyrektora medycznego) spędzić 5 tygodni na Oddziale Paliatywnym Onkologicznym a resztę czasu po równo na dwóch pozostałych oddziałach. Przed wyjazdem najbardziej zależało mi na Oddziale Geriatrii ale po czasie poprosiłam, żeby zostać dłużej z lekarzami na Oddziale Opieki Paliatywnej Onkologicznej. Tam zdecydowanie można się nauczyć najwięcej. Szpital słynie z wysokiej jakości świadczonych na tym Oddziale usług medycznych (jest najlepszym w kraju Oddziałem o tym profilu).
Podczas praktyk zostałam przydzielona do lekarza za którym chodziłam do chorych. Z początku każdego dnia byłam z kimś innym a później złapałyśmy dobry kontakt z panią doktor Gabrielą Picco więc po czasie pracowałam głównie z nią. Szpital jest jedyną jednostką publiczną w całym regionie Navarra, który świadczy opiekę domową więc lekarze zabierali mnie też na wizyty domowe do pacjentów. Jeździliśmy po całej prowincji, niekiedy do miejsc bardzo odległych, np. w góry, pod granicę z Krajem Basków. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.
W trakcie praktyk na Oddziale chodziłam odwiedzać pacjentów , zbierałam wywiad, badałam chorych. Miałam dostęp do historii choroby i wyników badań.
Pielęgniarki na Oddziale nauczyły mnie zakładać drogę podskórną a lekarze nauczyli oceniać stan chorego wg skal opieki paliatywnej.
Na pozostałych 2 Oddziałach nie jest aż tak ciekawie ale przypadki są inne. Tam przygotowywałam historie choroby i sama uczyłam się zbierać wywiad z chorym.
Pod koniec praktyki Pani odpowiedzialna za komunikację i promocję szpitala przeprowadziła ze mną wywiad. Lokalna gazeta Diario de Navarra napisała krótki artykuł na temat mojego pobytu na praktyce.
Na praktyki chodzi się codziennie. Zaczyna się rano, zazwyczaj koło godziny 9:00. Wychodzi się zazwyczaj około 13:00. Nigdy nie trzymają dłużej niż do 15:00. Jeśli jest potrzeba, żeby nie przyjść w któryś dzień – nigdy nie robią problemu. Szpital jest chętny na przyjmowanie studentów, lekarze z Oddziału Onkologicznej Opieki Paliatywnej chętnie zajmują się studentami, wystarczy okazać trochę zainteresowania.
Korzyści:
W trakcie pobytu na Oddziale razem z Panią doktor Picco przygotowałyśmy opis przypadku, który przetłumaczyłam na polski. Nasz artykuł zostanie opublikowany w polskim czasopiśmie. Mamy z panią doktor w planach opublikować jeszcze jeden przypadek już po moim powrocie do Polski.
Pani doktor Picco bardzo cieszy się na współpracę z młodymi ludźmi z innych krajów, jeśli widzi zaangażowanie chętnie podrzuca artykuły do przeczytania i zachęca do publikacji. Jest niesamowitym lekarzem z wielkim powołaniem, pasją i wiedzą. Pracowała wiele lat z chorymi na AIDS, jeździła na misje z lekarzami bez granic a teraz pracuje na Oddziale Onkologicznej Opieki Paliatywnej. Praktyka przy takiej lekarce to prawdziwy zaszczyt.
Bardzo polecam wybrać się na praktykę do tego szpitala. Przy wykazaniu zainteresowania można się na prawdę wiele nauczyć.
Dzięki praktyce zobaczyłam zupełnie inny system opieki zdrowotnej. Poznałam świetnych lekarzy i zupełnie nowe podejście do leczenia. Mogłam nauczyć się podejścia do pacjenta i jego rodziny w trudnej sytuacji choroby śmiertelnej. Na oddziale pracują też psychologowie i wolontariusze, którzy też chętnie dzielą się doświadczeniem. W trakcie pobytu w Hiszpanii podszkoliłam język (o jeden poziom w górę) i poznałam nowych znajomych.
Navarra – Pamplona i kraj Basków to bardzo ciekawe historycznie regiony. Jest tam niewielu turystów w porównaniu z południem. Ludzie z Północy są bardzo uprzejmi, gościnni i pomocni. W trakcie pobytu zwiedziłam dużą część regionu, jest to na prawdę piękna część Hiszpanii.
Kinga, rok akademicki 2017/2018
Miguel Hernández University, Hospital Universitario de Sant Joan d’Alacant, Alicante, Hiszpania
Opis praktyk:
Od poniedziałku do piątku o godz. 8:00 odbywała się odprawa. Na oddziale, na którym przebiegała moja praktyka miałam do wyboru 3 główne pododdziały: zabiegi interwencyjne (moje główne miejsce praktyki), jak i również oddział kardiologiczny, czy badania z zakresu diagnostyki chorób serca m.in. ECHO, próba wysiłkowa. Kierownik oddziału był bardzo otwarty i zaangażowany we współpracę, dlatego umożliwił mi korzystanie z jak największej ilości miejsc w szpitalu, dzięki którym mogłam wykonywać różne czynności, co przyczyniło się do rozszerzenia zakresu praktyk.
Czas wolny:
Ze względu na lokalizację i dostęp mojej miejscowości do Morza Śródziemnego każdego popołudnia starałam się odpoczywać na plaży. Poza odkrywaniem uroków mocno turystycznego miasta, w którym byłam, starałam się zorganizować różne wycieczki, aby móc zwiedzić, jak największą część Hiszpanii. Alicante znajduje się w regionie Valencii, dlatego jedna z podróży odbyła się właśnie do głównego miasta tego regionu – Walencji. Poza tym wybrałam się na podróż wzdłuż wybrzeża, odwiedzając mniejsze, klimatyczne miejscowości takie jak: Villajoiosa z regionalną fabryką czekolady, rybacką Altee z pięknymi białymi domami, miejscowość Calpe ze szczytem Ifach, na który gorąco polecam się wspiąć, ponieważ widoki z niego na całą miejscowość są powalające! Dodatkowo zwiedziłam region Murcii: Murcję i Torrevieję, w której znajduje się kopania soli z różowym jeziorem, a także udało mi się odwiedzić przepiękną Grenadę i jej architektoniczną perełkę – Alhambrę.
Korzyści:
Praktyka zagraniczna to do tej pory najlepsza decyzja w moim życiu. Niesamowicie otwiera umysł, pozwala na rozwój swoich umiejętności językowych. Umożliwia porównanie sposobów diagnostyki i leczenia w różnych krajach Europy. Pozwala na podróże, a w raz z nimi odkrywanie nowych kultur, ale przede wszystkim umożliwia odkrywanie samego siebie.
Jagoda, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 20.07.2019/27.09.2019
Hospital Regional Universitario de Malaga, Hiszpania
Język praktyki Hiszpański, angielski
Zakwaterowanie
Pokój w dzielonym mieszkaniu
Wyżywienie
Gotowanie, jedzenie na mieście. Potrawy regionalne: gazpacho, mariscos, salmojero, tortilla, patatas bravas, calamares, bacalao, pyszne owoce i warzywa; wszystko smakuje tutaj lepiej.
Opis przebiegu praktyki
Lekarze na oddziale byli bardzo pomocni. Jeżeli potrzebowałam to rezydenci tłumaczyli mi cięższe hiszpańskie słownictwo medyczne i specjalistyczne po angielski. Wszyscy cieszyli się z mojej obecności. Nigdy nie miałam odczucia, że jestem dla nich problemem. Każdy dzień zaczynaliśmy odprawą o 8:30, która potrafiła trwać nawet 1,5h. Następnie szliśmy na oddział badać i zbierać wywiad od pacjentów lub na operacje.
Forma spędzania czasu wolnego
Malaga jest świetną bazą wypadową do poznania Andaluzji. Ja postawiłam na zwiedzanie i każdemu, kto tu się znajdzie polecam odwiedzieć: Camino del Rey, Ronde, Gordo* Granadc, trochę dalej, ale warto – Kadyks i oczywiście Sevilla, która wywarła na mnie największe wrażenie. Cudowne, zadbane, piękne miasto, które stało się moim ulubionym hiszpańskim rniejscem dzięki swojej atmosferze i urokliwym zabytkom. Dodatkowo Feria de Malaga odbywające się w okolicy 15.08 w Maladze to wielkie święto dla miasta. Warto tu być, kiedy czas się zatrzymuje dla mieszkańców i po prostu celebrują. Przez 10 dni na ulicach widać tradycyjne stroje, słychać śpiewy i widać tańczące 3 pokolenia pozytywnie zakręconych Hiszpanów. Jest kolorowo, wesoło i przyjemnie – coś nie do opisania!
Korzyści z praktyki
Poszerzyłam interesującą mnie tematykę medyczną. Przekonałam się, że panujący jeszcze często w polskich szpitalach stereotyp, że na sali operacyjnej mogą rządzić tylko mężczyźni dawno upadł w zachodniej Europie. Lekarze pracujący tu zwrócili też moją uwagę na bardzo empatyczne podejście do pacjenta oraz do współpracowników z rożnych stanowisk- myślę, że powinniśmy się tego od nich uczyć i pamiętać o tym po przepracowaniu kilkunastu lat w zawodzie. Poprawiłam zdecydowanie swój poziom językowy, szczególnie mówienie. Zawarłam nowe znajomości z ludźmi z całego świata.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską.
Usamodzielnienie, podjęcie i sprostanie wyzwaniom, nowe, wartościowe znajomości i przyjaźnie, lekka zmiana światopoglądu i większa radość z życia, której można się uczyć od Hiszpanów przebywając to z nimi. Zdecydowanie rekomendowałam obie placówki UML- Hiszpanom, a HRDM- Polakom. Hiszpanie i tak kochają Polskę i jest to często wybierany przez nich kierunek wymiany, ale teraz wiedzą już, że najlepiej trafić na wymianę do Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Regularnie relacjonowałam mój pobyt na praktykach osobom z UML i będę namawiać ich do wzięcia udziału w tym programie za rok.
Helena, stomatologia, rok akademicki 2018/2019, 20.06.2019/20.09.2019
Walencja, gabinet dentystyczny Novadent
Język praktyki Hiszpański
Zakwaterowanie
Pokój znalazłam dzięki grupie na facebooku o nazwie Erasmus Valencia, mieszkałam z 3 dziewczynami, dwie Włoszki i jedna dziewczyna z Algierii
Wyżywienie
Głównie gotowałam w mieszkaniu, ale również próbowałam potraw na mieście
Opis przebiegu praktyki
Do gabinetu przychodziłam codziennie od poniedziałku do piątku, miałam swoją szafkę w pokoju z lekarzami, gdzie miałam swój mundurek, każdego dnia byłam przydzielona do innego lekarza,dzięki czemu mogłam zobaczyć każdą dziedzinę stomatologii, gabinet w którym byłam zajmował się głównie protetyką i implantologią, dzięki czemu mogłam asystować przy zabiegach których do tej pory nigdy nie widziałam, lekarze zawsze przekazywali mi wszystkie informacje dotyczące pacjentów i tłumaczyli mi każdą procedurę. Wszyscy traktowali mnie tam bardzo dobrze, czułam się swobodnie w towarzystwie lekarzy, higienistek i właściciela gabinetu
Forma spędzania czasu wolnego
Walencja jest miastem pełnym młodych ludzi, form spędzania wolnego czasu jest mnóstwo, każdy znajdzie coś dla siebie.
Ja osobiście znalazłam tam grupę która się nazywa Valencia exchange language, każdego dnia wieczorem organizowane są spotkanie dla ludzi z każdego kraju, głównym celem jest nauka języka obcego poprzez rozmowę z native speakerem i poznawanie kultury innych państw, ja dzięki tej grupie poznałam wspaniałych ludzi z Hiszpanii oraz praktycznie z całej Ameryki Południowej z którymi mogłam ćwiczyć język hiszpański i poznawać ich kulturę
Korzyści z praktyki
Wyjeżdżając na praktyki mój poziom hiszpańskiego to był a1, po powrocie zapisałam się do szkoły językowej, musiałam napisać test poziomujący i teraz zaczynam kurs z poziomu b1. W ciągu tych 3 miesięcy mój progres z języka hiszpańskiego jest niesamowity
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Jestem na wielu grupach na portalach społecznościowych które pomagają osobom które chcą wyjechać na praktyki zagraniczne z programu erasmus+
Relacje z wyjazdów studentów – Niemcy
Martyna, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 16/07-16/09/2019
Frankfurt nad Odrą, Klinikum Frankfurt (Oder), Niemcy
Język praktyki Głównie niemiecki, zdarzali się pacjenci z Polski, z którymi porozumiewałam się po polsku i/lub pomagałam jako tłumacz. Większość lekarzy mówiła także po angielsku, więc gdy czegoś nie rozumiałam mogłam dopytać po angielsku.
Co zapewniała placówka przyjmująca
Strój roboczy był zapewniony przez szpital (biały fartuch + polówka + spodnie) – codziennie świeży zestaw, prany w szpitalu. Zakwaterowanie możliwe w cenie 100euro/miesiąc, jeśli się odpowiednio wcześnie aplikowało. Kawa, herbata, woda na oddziale; obiady bezpłatne w dniach pracy w szpitalnej stołówce.
Zakwaterowanie
Większość praktykantów miało pokój w szpitalu, mnie się trafiła kawalerka w centrum Frankfurtu – z kuchnią, łazienką, TV i internetem. Pomoc ze strony placówki – po wysłaniu maila z zapytaniem do osoby z działu kadr dot. mieszkania, dostałam ofertę pokoju w cenie 100 euro/miesiąc, klucze otrzymałam w 1szym dniu praktyk.
Wyżywienie
W dni robocze stołowałam się w szpitalnej stołówce – jedzenie bardzo dobre, codziennie 3 opcje do wyboru, w tym wegetariańska. Zdarzały się typowe dania kuchni niemieckiej (wursty, szpecle, kapusta kiszona). Kuchnia niemiecka bywa bardzo tłusta, więc często decydowałam się na opcje wege W weekendy gotowałam sama bądź korzystałam z barów na mieście – Niemcy wschodnie to królestwo kebabów i azjatyckiego jedzenia:)
Opis przebiegu praktyki
W szpitalu musiałam być codziennie k. 7.30 i dzień zaczynaliśmy od godzinnej odprawy. Następnie pobieraliśmy krew (w Niemczech robią to raczej lekarze, a nie pielęgniarki),później wspólnie omawialiśmy postępy terapii pacjentów irobiliśmy obchód (w środę wielki obchód z ordynatorem). K.12-13 wspólnie chodziliśmy na przerwę obiadową. W międzyczasie mogłam obserwować przebieg badań
endoskopowych, punkcji, wykonywać badanie USG. 2x w tygodniu odbywały się po południu seminaria dla studentów (w poniedziałki na różne tematy, w czwartki z zakresu chirurgii), w pozostałe dni brałam udział w popołudniowych odprawach w Zakładzie Radiologii łączonych z innymi oddziałami.
Forma spędzania czasu wolnego
Wolny czas spędzałam z innymi praktykantami (również z naszej Uczelni) oraz studentami poznanymi tutaj. Frankfurt jest niewielkim miastem – większość lokali jest w centrum. Ceny w sklepach są podobne do naszych; restauracje i niektóre rzeczy bywają droższe (mięso, leki) – dzięki położeniu w pobliżu granicy (ok. 15min. Pieszo) niektóre rzeczy kupowaliśmy po polskiej stronie w Słubicach. Miasto położone ok. 100km od Berlina – możliwość zwiedzania stolicy w weekend. Poza tym w okolicy jest wiele jezior – przy słonecznej pogodzie jeździliśmy się opalać. Pierwszy raz w życiu miałam okazję być na Pol’and’Rock Festival – Kostrzyn n/Odrą był tylko 30km stąd.
Korzyści z praktyki
Miałam okazję obserwować niemiecki system opieki zdrowia, który jest dużo lepiej zorganizowany niż nasz. Poznałam wielu lekarzy, którzy bardzo chętnie wprowadzali mnie w życie oddziału – zdobyłam wiedzę z zakresu medycyny wewnętrznej, badania przedmiotowego i podmiotowego pacjenta oraz wypełniania dokumentacji medycznej. Mogłam brać udział w prostych czynnościach takich jak kaniulacja oraz obserwować badania endoskopowe. Uczestniczyłam w seminariach dla studentów o różnorodnej tematyce, miałam też możliwość poszerzyć umiejętności interpretacji obrazów radiologicznych. Wyjazd był świetną okazją na trening języka niemieckiego.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Dzięki mobilności stałam się bardziej otwarta, łatwiej nawiązuję kontakty z osobami z innych krajów. Miałam
możliwość poznania niemieckiej służby zdrowia co mam nadzieję pozytywnie wpłynie na moją dalszą edukację w UML. Pobyt ten był również świetną okazją do treningu językowego. Mam nadzieję, że placówka przyjmująca
również zyskała na moim pobycie – dostałam pozytywny feedback ze strony pracowników szpitala. Pomagałam jako tłumacz z języka polskiego (szpital znajduje się blisko granicy, dlatego zdarzali się polscy pacjenci, którzy często nie potrafili porozumiewać się w języku niemieckim) oraz asystowałam lekarzom w ich codziennych obowiązkach.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Jako, że jestem starostą roku to osoby z mojego rocznika zgłaszają się do mnie w wielu sprawach – często mam okazję doradzać ws. uczestnictwa w Programie Erasmus+ i zasadach aplikacji.
Filip, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 01.07.2019/30.08.2019
Paracelsus Medizinische Privatuniversität, Klinikum Nürnberg Süd
Język praktyki Język niemiecki, angielski
Pacjenci oraz lekarze niechętnie posługują się językiem angielskim
Zakwaterowanie
Pokój w dzielonym mieszkaniu. Współlokatorzy byli studentami.
Szpital nie oferuje zakwaterowania, więc trzeba je znaleźć we własnym zakresie
https://www.wg-gesucht.de/
Wyżywienie
Posiłki domowe przygotowane przez siebie
Opis przebiegu praktyki
Ogólne wrażenie. Jestem zadowolony z 2-miesięcznych praktyk w tym szpitalu. Wyniosłem dużo przydatnych informacji, umiejętności i obserwacji podczas czasu spędzonego tutaj. W sierpniu większość lekarzy wyjechała na urlop i mniej się działo w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Język niemiecki i angielski Bardzo ważna jest znajomość języka niemieckiego. W przypadku osób, które się nim posługują zarówno pisemnie jak i w mowie zawsze znajdzie się więcej okazji, żeby się czegoś nauczyć lub w czymś pomóc. Dzięki temu miałem możliwość przyjmowania pacjentów i prowadzenia dokumentacji medycznej. Podczas operacji lekarze byli bardziej skłonni mi coś wytłumaczyć. Duża część personelu ma złe nastawienie do osób mówiących tylko po angielsku;
Klinika neurochirurgii Klinika jest bardzo duża i jest w stanie pomieścić ponad 50 pacjentów. Klinika ma do dyspozycji 2 sale operacyjne i miesięcznie przeprowadza 100-120 różnych zabiegów zarówno dorosłych jak i dzieci [rzadko] – urazy czaszki i kręgosłupa, nowotwory centralnego i obwodowego układu nerwowego, zabiegi odbarczające rdzeń kręgowy, leczenie bólu [implantacja SCS oraz pompy z lekami przeciwbólowymi], wodogłowie i wiele innych. Klinika dysponuje dużą ilością sprzętu w tym 2 mikroskopy i neuronawigację. Ponadto można zobaczyć zabiegi wykonywane przez neuroradiologów takie jak embolizacja naczyń zaopatrujących nowotwór i coiling tętniaków wewnątrzczaszkowych.
Jak wygląda typowy dzień? Choć odprawa zaplanowana jest na 7:30, choć zwykle zaczynaliśmy z opóźnieniem do około 10 minut. Następnie operatorzy szli na blok operacyjny, a reszta przeprowadzała obchód na oddziale intensywnej terapii. Około 9:15 rozpoczynał się obchód na oddziale. Po obchodzie lekarze zlecają badania, operowali, przyjmowali pacjentów oraz pisali wypisy. O 15:00 [czwartki 15:30] odbywała się odprawa radiologiczna. Neuroradiolodzy oraz neurochirurdzy dyskutowali na temat różnychpacjentów i ich badań z danego dnia. O godzinie 16:30 następowała zmiana lekarza dyżurnego, który zostawał na noc w szpitalu. Zwykle do domu wracałem po odprawie, ale zdarzało mi się zostawać dłużej i np. asystować do zabiegów w trybie nagłym.
Jacy są lekarze i pracownicy i na ile pozwalają studentom? Zabiegani, więc jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć to trzeba zadawać dużo pytań. Prawie wszyscy tłumaczą i odpowiadają na pytania. Bardzoważna jest znajomość języka niemieckiego. Na oddziale miałem możliwość pobierania krwi, usuwania drenów, badania, przyjmowania i opisywania pacjentów, prowadzenia ich dokumentacji medycznej oraz pisania wypisów.
Podczas praktyk trzeba wykazywać dużo inicjatywy – zamiast ogólnych pytań [“czy jest coś do zrobienia?”], lepiej pytać o konkrety [“czy są pacjenci do przyjęcia?”, “czy mogę asystować do tego zabiegu?”].
Zabiegi: jeżeli nie było żadnego asystenta to zawsze mogłem asystować do zabiegu. Zazwyczaj miałem możliwość założenia szwów na wszystkie warstwy. Niektórzy pozwalali mi oczyścić oczyścić pole operacyjne,
wyznaczyć linie cięcia, używać narzędzi do koagulacji i zostawić dren, czy też nawiercić otwór trepanacyjny [bardzo rzadko]. Oprócz tego wykonywałem standardowe rzeczy jako asysta: używanie ssaka, trzymanie haków itd. Jak najlepiej wynieść dużo z tej praktyki Polecam nauczyć/przypomnieć sobie podstawowe rzeczy z zakresu: A.Teoria
-Anatomia: podstawowe informacje o czaszce [kości] mózgu [przede wszystkich wzajemne położenie względem siebie], naczynia mózgowe [najważniejsze odgałęzienia + zatoki!], nerwy czaszkowe [przebieg, funkcje], drogi nerwowe [przede wszystkim piramidowe -> porażenie górnego i dolnego neuronu!], rdzeń kręgowy i kręgosłup [jak nerwy opuszczają kanał kręgowy, dermatomy itd] -Krwiak nadtwardówkowy i podtwardówkowy, krwawienie
Podpajęczynówkowe -Przepuklina jądra miażdżystego i stenoza kanału kręgowego -Wodogłowie -Nowotwory: oponiaki i glejaki wielopostaciowe -Tętniaki – przede wszystkim sposoby leczenia [coiling i clipping]
B.Praktyka
-Badanie neurologiczne [objawy korzeniowe także] -Zakładanie szwów pojedynczych i ciągłych prostych, szwy podskórne, przywiązywanie drenu -Ręczne wiązanie szwów -Znajomość nazw narzędzi chirurgicznych [niemiecki i angielski] -Badania obrazowe – rozpoznawanie najważniejszych struktur i patologii, o których mowa powyżej
Forma spędzania czasu wolnego
Zwiedzanie Norymbergii i okolic, wyjazdy w różne regiony Niemiec. W Norymbergii w lipcu oraz sierpniu jest organizowanych wiele wydarzeń. Rok akademicki trwa do końca lipca, więc można poznać wielu studentówni spędzić z nimi czas [głównie w Erlangen, które leży obok Norymbergii. Polecam dołączyć do grupy na Whatsapp.
Korzyści z praktyki
Szczegóły powyżej, tutaj podsumowanie:-Rozwinięcie umiejętności językowych -Zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu neurochirurgii i neuroradiologii – Poznanie wielu ludzi i zwiedzenie wielu miejsc
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Przekazywanie nabytego doświadczenia podczas organizowanych przeze mnie warsztatów dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Julia, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 08.07.2019/09.09.2019
Klinikum Frankfurt (Oder)
Język praktyki Językami praktyki były angielski i niemiecki
Zakwaterowanie
Współwynajem kawalerki na terenie Frankfurtu. Znalezieniem mieszkania zajął się współwynajmujący.
Wyżywienie
W dni robocze obiad zapewniany by przez szpital. Jedzenie smaczne, do wyboru jedno z trzech dań (w tym wegetariańskie). Posiłki na mieście jedliśmy głównie podczas wycieczek, np. do Berlina. W samym Frankfurcie możemy polecić Burgerburo w centrum, zarówno pod względem burgerów jak i dobrych lodów.
Opis przebiegu praktyki
Nasz dzień w szpitalu zaczynał się od porannej odprawy (8:00), a kończył po popołudniowej. W międzyczasie pobieraliśmy krew, zakładaliśmy kaniule i uczestniczyliśmy w obchodach. Następnie uczestniczyliśmy w badaniach echokardiograficznych, obserwowaliśmy zabiegi przeprowadzane w ramach kardiologii inwazyjnej lub omawialiśmy teoretycznie aspekty diagnostyki i terapii poszczególnych schorzeń kardiologicznych.
Forma spędzania czasu wolnego
Pomimo bycia niewielkim miastem, Frankfurt nad Odrą leży w dobrej lokalizacji do planowania wycieczek. Niemieckie koleje oferują dobre połączenia i szeroką ofertę biletów, zwłaszcza na terenie landu. Warto jechać oczywiście do pobliskiego Berlina, Poczdamu, nieco dalej leży piękne Drezno. Z racji bliskości wielu jezior można również odpocząć na łonie natury – Helenesee znajduje się ok 5km od szpitala drogą rowerową.
Korzyści z praktyki
Zapoznałam się z systemem funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Niemczech, nabyłam nową wiedzę praktyczną w temacie kardiologii, przyswoiłam nowe umiejętności (jak robienie ECHO), poprawiłam zdolność posługiwania się jęxykiem niemieckim i w ramach wypoczynku zwiedziłam ciekawe miejsca.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Wyjazd poszerzył moje horyzonty, rozwinął wiedzę i umiejętności; ciężko mi określić, jak mógłby wpłynąć na uczelnię lub klinikę.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Większość dzielenia odbywa się drogą szeptaną, tj podczas rozmów ze znajomymi z różnych uczelni. Zobowiązałam się również do pomocy w zorganizowaniu wyjazdu i koniecznej dokumentacji tym z nich, którzy przejawili zainteresowanie.
Daria, rok akademicki 2017/2018
Ameos Klinkum Halberstadt, Halberstadt, Niemcy
Co zapewniała placówka przyjmująca:
Fartuchy, zakwaterowanie (akademik dla pracowników ), obiady
Opis praktyki:
Na praktykach byłam traktowana jak „normalny” członek zespołu. Uczestniczyłam w zabiegach operacyjnych, znieczuleń pacjentów, rozmowach przed przyjęciem, wykonywaniu badań radiologicznych, MRI, CT, zabiegi interwencyjne pod kontrolą radiologiczną.
Czas wolny:
Halberstadt znajduje się w regionie Harz. W okolicy są ładne, stare miejscowości z zameczkami. Szczególne warte polecenia jest Wernigerode.W Halberstadt jest małe jeziorko, kompleks budynków sakralnych, małe centrum, ZOO, siłownia, kino. Miasteczko ma 40 tys. mieszkańców , wygląda ciekawie, ale widać duże wyludnienie (w weekendy nie ma nikogo na ulicach) – typowe dla tego biednego regionu Niemiec. Niestety zwiedzanie bez auta jest bardzo utrudnione, ale nie niemożliwe- w mieście jest kolej. Polecam zabrać rower.
Korzyści:
* kształcenie umiejętności miękkich, respektowania woli pacjenta dot. podejmowania decyzji medycznych w oparciu o świadomą zgodę, prawo pacjenta do odmowy leczenia, resustytacji na oddziale intensywnej terapii,
* na anestezjologii można się naprawdę dużo nauczyć zarówno na sali OP, jak i na oddziele intensywnej terapii (intubacje, zakładanie wenflonów), na radiologii – spotkania z lekarzami z innych oddziałów na komikach radiologicznych, styczność z wszystkimi przypadkami szpitala (interna, chirurgia naczyniowa, ogólna, urazowa, ortopedia, urologia)
*w szpitalu działa funkcja zespołu ds.leczenia bólu, poznanie europejskiego podejścia do leczenia bólu, terapii opioidami,
*praca w międzynarodowym teamie- można poznać wielu ciekawych ludzi, z różnych krajów, na oddziałach max 1-2 asystentów niemieckich,
*obserwacja funkcjonowania w niemieckim szpitalu, odrębności diagnostyczne i postępowaniu leczniczym, informacje dotyczące wyjazdu, uzyskania Approbation – bardzo przydatne jeśli myśli się o wyjeździe do pracy do Niemiec,
*poznanie problemów ówczesnej opieki zdrowotnej w Niemczech- kryzys migracyjny, problemy komunikacyjne, różnice kulturowe pacjentów z ośrodka dla uchodźców, który jest w mieście vs nastawienie personelu (Wschodnie Niemcy-biedny region, brak pracy, wyludnienie); trudności diagnostyczne wynikające z odrębności występowania chorób, radzenie sobie z pacjentami po traumatycznych przeżyciach z krajów pochodzenia, ucieczki do Europy, narkomanami.
Joanna, Wydział Lekarski
BG Klinikum Duisburg, Niemcy
Dwa tygodnie spędziłam na SORze, gdzie miałam okazję porozmawiać z pacjentami, zobaczyć zaopatrywanie ofiar wypadków przywożonych do szpitala m.in. helikopterem. Byłam również na oddziale intensywnej terapii, gdzie brałam udział w obchodach lekarskich, badaniu pacjentów itd. Pozostałe tygodnie spędziłam na bloku operacyjnym, asystując oraz obserwując wiele operacji.
Marta, Wydział Wojskowo – Lekarski
Medizinische Hochschule Hannover, Niemcy
Praktyki w klinice ginekologii i położnictwa były ogromnie ciekawe. Miałam możliwości kontaktu z pacjentkami:
- onkologicznymi – głownie nowotwory jajnika i sutka, uczestniczyłam w procesie leczenia (chirurgiczne, chemioterapia);
- z zaburzeniami płodności – diagnostyka, leczenie chirurgiczne, hormonalne, techniki wspomaganego rozrodu;
- w ciąży – najciekawsza część praktyk – ciąże zagrożone, diagnostyka prenatalna, także inwazyjna jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki. Klinika jest najwyższym ośrodkiem referencyjnym dla ciąż powikłanych. Rodzą się tutaj dzieci z rzadkimi zespołami genetycznymi, hemofilią, anemią sierpowato krwinkową, wadami wrodzonymi serca i układu pokarmowego. Uczestniczyłam w badaniu noworodka z koarktacją aorty. Miałam możliwość, a w zasadzie obowiązek asystowania przy operacji cięcia cesarskiego, łącznie około 40 cięć cesarskich.
Niemieccy lekarze, pielęgniarki i położne chętnie pozwalają studentom na aktywne uczestniczenie w obowiązkach szpitalnych. Wielokrotnie pobierałam krew, zakładał wkłucia dożylne, kaniule do portów do chemioterapii, robiłam USG nerek po zabiegach chirurgicznych, USG ciąży.
Uczestniczyłam w przyjmowaniu pacjentek na oddział, zbierałam wywiad i uzupełniłam dokumentację – świetny sposób szlifowania języka J
Byłam tłumaczem (wiele pacjentek ze środkowej Europy – z Polski, Czech i Słowacji – w Czechach spędziłam rok a słowacki przy znajomości polskiego i podstaw czeskiego to łatwizna J ) zarówno podczas zbierania wywiadu jak i przygotowania pacjentek do zabiegów.
Agnieszka, Adrianna, Katarzyna, lekarski, rok akademicki 2018/2019,
Kassel, Elisabeth-Krakenhaus Kassel, Niemcy
Wojtek, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 1.07-30.08.2019
Universidade do Algarve, Centro Hospitalar Universitário do Algarve
Język praktyki W języku angielskim
Zakwaterowanie
Większość przyjezdnych wynajmowała pokoje w dzielonych mieszkaniach w okolicach szpitala.
Pokoje oferowane w akademikach standardem znacząco odbiegały od warunków w pokojach oferowanych przez osoby prywatne – studenci mieszkający w akademikach je odradzali.
Pokoju polecam szukać jeszcze przed wyjazdem
– większy wybór i lepsze ceny.
Sposób znalezienia mieszkania
Kontakt do właściciela wynajmowanego mieszkania otrzymaliśmy od koleżanki ze studiów, która odbywała praktykę w Faro przed nami.
Na Facebooku, co roku zakładane są grupy np. Faro Erasmus 2019, gdzie miejscowi umieszczają ogłoszenia wynajmu pokoi dla przyjezdnych studentów.
Wyżywienie
Posiłki przygotowywaliśmy głównie sami, czasami korzystaliśmy ze szpitalnej stołówki.
W mieście znajduje się wiele restauracji, zarówno mniejszych z lokalnymi przysmakami (ryby, owoce morza) jak i większych, z bardziej zróżnicowaną kuchnią
Na każdym rogu znajdują się niewielkie, rodzinne kawiarnie – „Pastelarie” oferujące dobrą kawę i coś słodkiego za niewielkie pieniądze.
Polecam zwłaszcza te małe, rodzinne restauracje. Można tam zjeść przepyszne jedzenie w rozsądnej cenie i w przytulnej atmosferze.
Opis przebiegu praktyki
Praktyki odbywałem na Oddziałach Chirurgii i Chorób Wewnętrznych.
Na Oddziale Chirurgii lekarze tworzą zespoły, czyli tzw. „teamy”, które mają ustalony grafik pracy i dyżurów na poszczególne dni. Studenci są przydzielani do tych zespołów i towarzyszą lekarzom w ich obowiązkach. Codziennie, każdy team pracował w innych częściach szpitala: na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, w poradni (drobne zabiegi) i na sali operacyjnej. Atmosfera była przyjazna, wszyscy byli mili i pomocni. Praktycznie wszyscy lekarze mówili po angielsku. Niestety poza obserwacją procedur, udziału w obchodach i niekiedy pomocy przy drobnych zabiegach, np. szyciu i zaopatrywaniu ran, nie mieliśmy praktycznego zajęcia.
Na Oddziale Chorób Wewnętrznych panowała przyjazna, rodzinna atmosfera. Lekarze byli bardzo pomocni. Każdego dnia odwiedzaliśmy pacjentów, przeprowadzaliśmy badania i omawialiśmy przypadki medyczne. Niestety brak znajomości języka portugalskiego może być kłopotliwy w zbieraniu wywiadu, ale lekarze chętnie pomagają w rozmowie z pacjentem.
Forma spędzania czasu wolnego
Podróże w obrębie malowniczego regionu Algarve – Faro stanowi idealną bazę wypadową do podróży wzdłuż wybrzeża, a także do innych, atrakcyjnych turystycznie miejsc. Z Faro kursują bezpośrednie pociągi do Lizbony, Porto, a także autobusy do Sevilli w Hiszpanii.
Z portu w Faro kursują promy na przepiękne plaże położone na pobliskich wyspach np. Culatra czy Farol
Na najbardziej popularną plażę kursują autobusy .
– 30 minut od przystanku autobusowego przy szpitalu.
Korzyści z praktyki
Zawarcie nowych znajomości ze studentami z zagranicznych uniwersytetów
Udoskonalenie umiejętności mówienia w obcym języku
Zapoznanie się z systemem funkcjonowania służby zdrowia i metodami leczenia chorób w innym kraju Unii Europejskiej
Możliwość połączenia praktyki i zbierania zawodowych doświadczeń z aktywnym wypoczynkiem za granicą
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Mobilność pozwoliła mi na zapoznanie się z systemem Ochrony Zdrowia w Portugalii i porównaniu go do systemu w Polsce, zawarcie nowych znajomości ze studentami z zagranicznych uniwersytetów oraz umożliwiała wykorzystanie umiejętności językowych w praktyce. Poza tym dała możliwość odwiedzenia pięknego kraju z bogatą kulturą.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Dzielę się wrażeniami z wyjazdu ze znajomymi ze studiów i zachęcam do wzięcia udziału w programie.
Kamil, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 08.07.19 do 09.09.19r.
Universidade do Algarve, Centro Hospitalar Universitário do Algarve
Język praktyki Pacjenci mówili głównie w języku portugalskim. Lekarze pośredniczyli w komunikacji student-pacjent.
Zakwaterowanie
Wynajmowałem pokój w prywatnym mieszkaniu współdzielonym wraz z innymi studentami. Mieszkanie udało mi się znaleźć dzięki pomocy ubiegłorocznych uczestników programu Erasmus.
Wyżywienie
Przygotowywaliśmy głównie posiłki domowe. W szpitalu znajduje się tania i smaczna stołówka, z której zdarzało nam się korzystać. Często wychodziliśmy na miasto by tam próbować regionalnej kuchni, która jest smaczna i zdrowa, oparta głównie na owocach morza.
Opis przebiegu praktyki
Praktyki zorganizowane były w następujący sposób. Pierwszego dnia należało się udać do budynku CFIC, w którym znajdowały się osoby odpowiedzialne za przyjęcie i przedstawienie zagranicznych praktykantów na oddziałach obejmujących plan praktyk. W moim przypadku były to odziały Ginekologii i Gastroenterologii. Po pokierowaniu na odział praktyk wyznaczana była osoba, która oprowadzała po oddziale i tłumaczyła jego funkcjonowanie. Praktyki na oddziale Gastroenterologii trwały przeważnie od 9 do 13. W tym czasie zawsze udawało mi się znaleźć lekarza który miał chwilę by wytłumaczyć czym się zajmuje na oddziale. Często oglądałem zabiegi z zakresu gastroenterologii np.: kolonoskopii, gastroskopii czy ECPW. Podczas procedur lekarze chętnie odpowiadali na zadanie pytania, po za tym zawsze byli bardzo mili i uprzejmi. Na oddziale Ginekologii czas praktyk był podobny z tą różnicą,
że pierwszego dnia osoba odpowiedzialna za nas na oddziale przygotowywała dla nas plan praktyk zgodnie z którym kolejno poznawaliśmy różne aspekty ginekologii na odcinkach: ginekologii stanów nagłych, ginekologii operacyjnej czy położnictwa. Nie było problemów żebyśmy oglądali większość zabiegów ginekologicznych. Lekarze chętnie zajmowali się nami na oddziale, choć czasu który mogli dla nas poświęcić nie było zbyt wiele. Gdy tylko była możliwość pokazywali, tłumaczyli co i dlaczego robią.
Forma spędzania czasu wolnego
Po praktykach jako ulubioną formę rozrywki wybieraliśmy plażowanie. Wolny czas spędzaliśmy także na poznawaniu przepięknego wybrzeża Algarve i okolicznych miejscowości. Podróżowaliśmy głównie pociągami i autobusami. Komunikacja była bardzo dobra i stwarzała wiele możliwość, niestety jej
koszty były spore. W wolne weekendy podróżowaliśmy nieco dalej. Udało nam się zobaczyć Lizbonę, Porto oraz leżącą niedaleko Sewillę. Ceny mieszkania i życia w Portugalii są nieco wyższe niż w Polsce.
Korzyści z praktyki
Poprawa umiejętności językowych, wzrost pewności siebie, praktyczne rozwiązywanie problemów.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Mobilność dodała mi pewności siebie, pozwoliła poznać specyfikę pracy lekarza za granicą oraz doświadczyć portugalskiej kultury. Placówka macierzysta i przyjmująca zacieśniły wzajemną współpracę co w przyszłości może zaowocować kolejnymi wyjazdami studentów.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
– realizacja programu ankietowego
– udostepnienie kontaktu mailowego
Monika, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 1.07-30.08.2019
Universidade do Algarve, Centro Hospitalar Universitário do Algarve
Język praktyki Angielski
Zakwaterowanie
Większość studentów znalazła pokój w mieszkaniu dzielonym z innymi studentami.
Kilka osób mieszkało w akademiku, ale nie polecali tego rozwiązania. Pokoje są dzielone, mają bardzo niski standard i są dość drogie – za ich cenę można dostać pokój w mieszkaniu. Najlepiej znaleźć mieszkanie jeszcze z Polski, ponieważ za akademik trzeba zapłacić za miesiąc z góry, a na 1 miesiąc trudniej coś wynająć. Kontakt do właściciela mieszkania dostałam od koleżanki, która mieszkała u niego wcześniej. Inni szukali przez grupy na facebooku.
Wyżywienie
Gotowaliśmy głownie sami, ale można było zjeść niedrogi lunch w szpitalu. Na mieście ceny wahają się w zależności, czy jest to restauracja typowo turystyczna, czy dalej od centrum dla lokalnych mieszkańców. Polecamy rodzinne restauracje, np. „O Alminhas” lub „O Chavalar”, w których można zjeść przepyszne lokalne dania i w których jest przemiła atmosfera.
Warto spróbować świeżych ryb i owoców morza. Potrawą regionalną w rejonie Algarve jest cataplana (potrawka z ryb i owoców morza).
Opis przebiegu praktyki
Praktyki odbywałam na Oddziałach Chirurgii i Chorób Wewnętrznych.
Na chirurgii studenci są przydzielani do zespółu lekarzy i z nimi pracują. Codziennie mój zespół miał inne zadania: SOR, operacje, drobne zabiegi, w których uczestniczyłam. Wszyscy byli mili, aczkolwiek rzadko można było zrobić coś praktycznego.
Na internie trochę doskwierał mi brak portugalskiego, ale lekarze (większość mówi bardzo dobrze po angielsku) i inni praktykanci tłumaczyli. Również bardzo sympatyczna atmosfera.
Forma spędzania czasu wolnego
Faro jest rewelacyjną bazą wypadową. Region Algrave jest bardzo atrakcyjny i warto go zwiedzić. My poszczególne miasteczka i plaże zwiedzaliśmy jeżdżąc pociągami, autobusami (Eva transport) i dzięki aplikacji Bolt (tańszy Uber).
Z Faro jest blisko do Sevilli (2h45 jazdy FlixBusem).
Faro jest rewelacyjną bazą wypadową. Region Algrave jest bardzo atrakcyjny i warto go zwiedzić. My poszczególne miasteczka i plaże zwiedzaliśmy jeżdżąc pociągami, autobusami (Eva transport) i dzięki aplikacji Bolt (tańszy Uber).
Z Faro jest blisko do Sevilli (2h45 jazdy FlixBusem) i do Lizbony (pociąg, autobus).
Jeśli będziecie chcieli jechać do Porto warto wcześniej poszukać tanich lotów, lub jechać pociągiem.
W samym Faro jest plaża oddalona autobusem ok. 25 min od szpitala.
Korzyści z praktyki
Zawarcie nowych znajomości, możliwość zobaczenia jak wygląda praca lekarza w innym kraju, większa swoboda w mówieniu po anielsku.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Mobilność pozwoliła mi na porównanie systemów Ochrony Zdrowia w Polsce i w Portugalii oraz doświadczyć portugalskiej kultury
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Zachęcałam i opowiadałam innym studentom o odbytej praktyce.
Paulina, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 01.07 – 30.08.2019r.
Universidade do Coimbra, Centro Hospitalar e Universitário de Coimbra
Język praktyki Angielski, jeżeli pacjenci znali język angielski wówczas komunikacja odbywała się w języku angielskim, niestety odbywało się to bardzo rzadko.
Zakwaterowanie
Osobny pokój w dzielonym mieszkaniu w centrum miasta. W mieszkaniu znajdowało się 6 pokoi, w których to mieszkali inni studenci. Moimi współlokatorami byli włosi, brazylijki oraz portugalka. Przed wyjazdem na praktykę próbowałam skontaktować się z osobą, która koordynuje akademikiem, niestety nie udało mi się dotrzeć do odpowiedniej osoby. Mieszkanie znalazłam poprzez fanpage na facebooku. Są to między innymi:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002724078707
niestety Pan z którym się tutaj skontaktowałam bardzo słabo mówił po angielsku, dlatego też zrezygnowałam z tego fanpagu.
https://www.facebook.com/univercitycoimbra/
Tutaj agent nieruchomości bardzo dobrze mówił po angielsku, szybko znaleźliśmy odpowiednie mieszkanie i się zdecydowałam. Serdecznie polecam.
Wyżywienie
Śniadania we własnym zakresie, w domu, natomiast obiady i kolacje jedliśmy w stołówkach studenckich. Polecam słodkie ciastko ‘Pastel de Nata’, czyli ciastko z budyniem jajecznym, które jest tradycyjnym, portugalskim przysmakiem. Jest bardzo dobre i bardzo słodkie.
Opis przebiegu praktyki
Moja praktyka obejmowała dwa tygodnie chirurgii, dwa tygodnie anestezjologii oraz miesiąc kardiologii. Na chirurgii niestety spora część lekarzy nie mówiła zbyt dobrze po angielsku co znacznie utrudniało komunikację. Dzień na oddziale rozpoczynał się obchodem (oczywiście w języku portugalskim). Na oddziale anestezjologii całe dnie spędzałam na bloku operacyjnym przyglądając się zabiegom z różnych działów medycyny, były to między innymi zabiegi ortopedyczne, chirurgiczne. Opiekun, na którego trafiłam na oddziale anestezjologii bardzo chętnie opowiadał o wszystkim z zakresu anestezjologii. Oddział kardiologii znajdował się w szpitalu po drugiej stronie rzeki. Lekarze, którzy pracowali na tym oddziale bardzo dobrze mówili po angielsku, bardzo chętnie opowiadali mi o pacjentach i wspólnie badaliśmy pacjentów. Dużą zaletą tego oddziału było to, iż mieli oni bardzo dobrze rozwiniętą pracownię hemodynamiczną, dlatego też dużo czasu spędzałam przyglądając się różnym zabiegom przeprowadzanym w tych pracowniach.
Forma spędzania czasu wolnego
W mieście codziennie organizowane są koncerty m.in. koncerty Fado. Często w weekendy jeździliśmy pociągiem na najbliższą plażę, kilka razy wykupiliśmy grupową lekcję nauki pływania na desce surfingowej. We własnym zakresie organizowaliśmy wycieczki do Porto bądź do Lizbony.
Korzyści z praktyki
Poszerzenie wiedzy na temat chirurgii, anestezjologii oraz kardiologii. Poznanie wielu ludzi z różnych zakątków świata. Możliwość poznania wielu innych kultur i tradycji. Rozwój swoich umiejętności językowych z zakresu języka angielskiego i portugalskiego.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Mobilność ta poszerza horyzonty, sprawia, że stajemy się odważniejsi, bardziej wyrozumiali i tolerancyjni. Możliwość poznawania i porównania sposobu nauczania. Możliwość porównania sposobu funkcjonowania publicznej opieki zdrowotnej w Europie.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Rozmowy z przyjaciółmi.
Łukasz, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 1.07.19 – 6.09.19
University of Porto, Institute of Biomedical Sciences Abel Salazar
Język praktyki Język angielski. Większość czasu spędzaliśmy z lekarzami, którzy mówili po angielsku i wszystko na bieżąco tłumaczyli. Jeżeli pacjenci znali angielski, również z nimi mogliśmy się porozumiewać
Zakwaterowanie
Zakwaterowanie znaleźliśmy przez jedną z grup na facebooku ESN Porto 2018/2019 lub Erazmus Porto 2018/2019. Mieszkaliśmy w prywatnym mieszkaniu z innymi studentami (lokalnymi i zagranicznymi). Grupy na facebooku ESN Porto oraz Erazmus Porto 2018/2019 pomogły nam znaleźć mieszkanie. Uniwersytet dawał możliwość aplikowania do swoich akademików jednak nikt się tam nie dostał, a także zostały do nas wysłane propozycje prywatnych akademików (4-5 adresów, z którymi współpracuje uniwersytet)
Wyżywienie
Głównie gotowaliśmy w domu, ponieważ jedzenie w kantynie nie było najlepsze. W Porto jest dużo restauracji, jednak dobrze jest wiedzieć, którą wybrać, gdyż są lepsze i gorsze. Najlepiej zapytać lokalnych osób. Koniecznie należy spróbować Francesinii oraz dorsza gdyż są to ich tradycyjne dania!
Opis przebiegu praktyki
Praktyki uważam za bardzo udane. Każdy lekarz mówił świetnie po angielsku- nie było problemów z komunikacją. Godziny uczęszczania do szpitala każdy ustalał sobie indywidualnie z lekarzami – tak jak im pasowało. Uczęszczałem na urologię oraz chirurgię ogólną, więc czas głównie spędzałem na bloku operacyjnym, gdzie oglądałem zabiegi lub uczestniczyłem czynnie w operacjach. Często również chodziłem na izbę przyjęć, gdzie również pomagałem lekarzowi w różnych czynnościach.
Forma spędzania czasu wolnego
Główną atrakcją tych praktyk było samo Porto, gdyż oferowało bardzo dużo możliwości. Zwiedzanie miasta było czystą przyjemnością i nawet po 2 miesiącach się nie nudziło. Porto jest bardzo studenckim miastem, więc można tam spotkać wiele ciekawych ludzi. Czas wolny lub wieczory spędzaliśmy przy winie w miejscach spotkań takich jak Jarrdim de Virtudes oraz Jarrdim do Morro, gdzie oglądalśmy najpiękniejsze zachody słońca. Dodatkowo często udawaliśmy się na plażę np. do Matosinhos gdzie bardzo uczyliśmy się surfować. 5 lekcji surfingu kosztuje ok 60-65 euro i należy się zgłosić bezpośrednio do jednej ze szkół których przy plaży jest sporo. Dodatkowo zwiedzaliśmy takie miejsca jak Park narodowy Geres oraz park Paiva, do których należy udać się samochodem ( www.turisrentacar.pt – tania wypożyczalnia). Lizbona również jest miejscem wartym zobaczenia. Bardzo często są tanie bilety lotnicze z Porto do Lizbony (20-30 euro w dwie strony). Podczas wakacji w Porto również obowiązuje promocja weekendowa na bilety kolei miejskiej, którą można dojechać do wielu ciekawych miejsc ( bilet 2 euro w dwie strony)
Korzyści z praktyki
Zdecydowanie podszkoliłem język angielski oraz nauczyłem się podstaw portugalskiego. Zobaczyłem i uczestniczyłem w wielu zabiegach, których raczej nie zobaczyłbym w Polsce (prędko). Rozwinąłem zdecydowanie swoją wiedzę w dziedzinie Urologii oraz chirurgii ogólnej. Nawiązałem wiele przyjaźni oraz znajomości międzynarodowych. Zwiedziłem Portugalię, która jest w 100% warta zobaczenia!
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Uważam, że moja praktyka w Porto rozwinęła mnie w wielu dziedzinach. Mam nadzieję, że moja mobilność w Porto pozwoli na rozszerzenie międzynarodowej współpracy pomiędzy naszymi Uniwersytetami i większa ilość studentów z Łodzi będzie miała możliwość wyjechać do Porto, a także więcej studentów z Portugalii będzie chciało przyjechać do Łodzi.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Mam nadzieję, że będę mógł pomóc innym studentom, zarówno z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jak i University of Porto w organizowaniu ich praktyk lub studiów w Łodzi lub Porto.
Natalia, Wydział Lekarski
Universidade de Coimbra, Portugalia
Pierwszy miesiąc praktyk (lipiec 2016 r.) spędziłam na oddziale pediatrii. Praktyka na tym oddziale odbywa się w systemie dwutygodniowych tur: 1. na oddziale pediatrycznym, 2. na oddziale neonatologicznym i/lub 3. w gabinetach specjalistów różnych dziedzin pediatrii. Pierwsze dwa tygodnie lipca spędziłam w gabinetach, a drugie dwa tygodnie na oddziale pediatrycznym. Miałam możliwość zetknięcia się z ciekawymi przypadkami pacjentów z różnych dziedzin pediatrii, udziału w badaniach diagnostycznych i samodzielnego wpisywania danych do komputerowych historii chorób pacjentów.
Było to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie życiowe. Uwielbiam podróżować i dzięki praktykom udało mi się zwiedzić kolejne miejsce na świecie. Pozwoliło mi także spojrzeć na studia i przyszłą pracę w szpitalu z innej strony, jak również zapoznanie z praktyką zawodową w innym kraju. Dla obu uniwersytetów jest to bardzo korzystne, ponieważ pozwala na poszerzenie wiedzy studentów, nauki obcego języka oraz zyskaniu znajomości w innym kraju.
Klaudia, Wydział Lekarski, rok akademicki
Hospital de Faro, Portugalia
MIEJSCE PRAKTYKI | Portugalia, Faro
Centro dr Formaçào, Investigaçào e Conhecimento Hospital de Faro |
JĘZYK PRAKTYKI/JĘZYK KOMUNIKACJI Z PACJENTAMI | Angielski (mimo wszystko zachęcam do nauki języka portugalskiego przed wyjazdem) |
CO ZAPEWNIAŁA PLACÓWKA PRZYJMUJĄCA | Zakwaterowanie, fartuchy dwuczęściowe: bluza plus fartuch (na oddziale ginekologii i położnictwa) |
DODATKOWE WYMAGANIA ZE STRONY PLACÓWKI | Potwierdzenie statusu studenta Wydziału Lekarskiego |
MIESZKANIE | Pokój w mieszkaniu (najczęściej trzypokojowym) należącym do szpitala, znajdującym się naprzeciwko niego, dzielone z innym pracownikiem szpitala |
SPOSÓB ZNALEZIENIA MIESZAKANIA | Zagwarantowane przez szpital – należy skontaktować się z działem zakwaterowania (pracuje tam Pani Mafalda – o nią trzeba pytać) |
DOJAZD DO PLACÓWKA Z MIEJSCA ZAMIESZKANIA | Pieszo. Ja mieszkałam naprzeciwko szpitala ale Faro jest na tyle małe że z większości lokalizacji można dojść pieszo w 10-20 minut. Można również dojechać autobusem miejskim (brak rozkładów na przystankach) |
WYŻYWIENIE | Najczęściej przygotowywałam posiłki w domu. Szpital oferuje tanie, dosyć smaczne obiady dla pracowników. |
KRÓTKI OPIS PRZEBIEGU PRAKTYK | Praktyki odbywałam na oddziale Ginekologii i Położnictwa – po jednym miesiącu skupiając się na problemach położniczych i jednym na ginekologicznych. Zaczynałam o godzinie 9:00 i kończyłam około godziny 14:00. Raz w tygodniu miałam 12-godzinny dyżur na Izbie Przyjęć wspólnej dla ginekologii i położnictwa.
Uczestniczyłam we wszystkich formach opieki nad pacjentami: obserwowałam pracę lekarzy na oddziałach klinicznych, w przychodniach (onkologicznej, ginekologicznej, położniczej), na bloku operacyjnym, w sali porodowej, w Izbie Przyjęć, w gabinetach zabiegowych. Miałam możliwość przeprowadzania badania ginekologicznego, USG kobiety ciężarnej, pobierania materiału do badania cytologicznego itp. Wszyscy lekarze z którymi pracowałam znali język angielski i chętnie tłumaczyli mi przypadki kliniczne, odpowiadali na moje pytania, wyczerpująco opowiadali o metodach leczenia. Wyjątkiem były sytuacje kiedy w szpitalu było dużo pacjentek, nie starczało czasu na dogłębne przedstawienie problemu. Problematyczny był również fakt ograniczonej możliwości kontaktu z pacjentkami. Dlatego uważam, że nauka portugalskiego przed wyjazdem jest bardzo przydatna. Mimo, że nie miałam problemu z dogadaniem się z większością osób po angielsku, znajomość portugalskiego bardzo ułatwiłby mi mój pobyt. |
FORMA SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU | W Faro można spędzać czas na wiele sposobów, np. jadąc na plażę. W okresie letnim można się dostać na nią promem (kursuje kilka razy dziennie do czwartego września, później tylko o 9:00 z powrotem o 17:00) lub autobusem miejskim (w wakacje np. autobusem nr 17, który ma przystanek pod blokiem należącym do szpitala). W obu przypadkach czas podróży to około pół godziny. Również korzystając z promu można wybrać się na plażę na wyspie Farol – dużo bardziej spokojną i „dziką” niż najbliższa „plaża w Faro”. Pogoda dopisuje w lato każdego dnia co czyni wycieczki na plaże bardzo atrakcyjne.
Wieczorem można wyjść na miasto gdzie w każdy dzień tygodnia spotkać można tłumy Portugalczyków i turystów spędzających czas w restauracjach, pubach czy kawiarniach. W weekendy można udać się również do klubów. Podczas wakacji w mieście organizowanych jest wiele koncertów i festiwali, np. Festiwal Owoców Morza gdzie można spróbować tradycyjnych, lokalnych potraw czy African Parade odbywająca się na plaży. Miasto jest niezwykle urokliwe, mimo licznych blokowisk nie straciło swojego unikalnego klimatu. Warto odwiedzić m.in. Stare Miasto. Pociągiem można dojechać do okolicznych miejscowości żeby zwiedzić Algarve. W niektórych z nich znajdziemy niezwykłe plaże otoczone skałami i fiordami (np. w Albuferii, Portimao, Sagres), w innych ogromne fale i intensywnie turkusowy ocen (Tavira). Można również pojechać dalej i zwiedzić Lizbonę, Porto, Bragę czy Coimbrę. Z Faro niedaleko jest również do Sewilli którą warto zobaczyć. |
KORZYŚCI Z PRAKTYKI ZAGRANICZNEJ | Poznanie kultury i sposobu życia w innym kraju, poznanie sposobu leczenia, organizacji szpitala innego niż polski. Poprawa zdolności językowych w tym podszkolenie angielskiego medycznego. Większa otwartość w kontaktach międzyludzkich oraz szukaniu pomocy. |
Jakub, Wydział Lekarski
University in Ljubljana, Faculty of Medicine, Ljubljana University Medical Centre, The University Clinic of Pulmonary and Allergic Diseases Golnik, Słowenia
MIEJSCE PRAKTYKI | Słowenia, Ljubljana, University in Ljubljana, Faculty of Medicine, Ljubljana University Medical Centre, The University Clinic of Pulmonary and Allergic Diseases Golnik |
JĘZYK PRAKTYKI/JĘZYK KOMUNIKACJI Z PACJENTAMI | Angielski / angielski + słoweński |
CO ZAPEWNIAŁA PLACÓWKA PRZYJMUJĄCA | Placówka zapewnia kartę ID w szpitalu głównym w Ljubljanie. Rząd słoweński zapewnia także dopłaty do posiłków (nieaktywne w terminie 15.07-15.08). Aby je otrzymać należy mieć aktywny słoweński numer telefonu. W klinice w Golnik (40-50km od Ljubljany na północ, wieś w Alpach) zapewnione jest darmowe zakwaterowanie w studenckiej willi (świetny standard, brak pralki jedynym minusem, ale bardzo klimatycznie) oraz darmowy jeden posiłek (obiad, codziennie jest do wyboru kilka dań + kompot + sałatka do samodzielnego skomponowania + deser). |
DODATKOWE WYMAGANIA ZE STRONY PLACÓWKI | Wypełnienie karty o historii szczepień, chociaż w rzeczywistości nikt o nią nie pytał. |
MIESZAKANIE | W Ljubljanie – akademik w Rożna Dolina, akademickim kampusie. Pokój dwuosobowy, aczkolwiek mój współlokator pojawił się w czasie mojego pobytu jedynie raz na jakieś 3 minuty Mieszkałem w akademiku nr 4, polecam.
W Golnik – studencka willa położona w Alpach, lekko na odludziu. Mieszkałem tam zupełnie sam przez cały okres pobytu (2 tygodnie). Nie ma tam też stróża ani ochrony, więc na początku ciężko się przyzwyczaić do bycia zupełnie samemu w 3-piętrowym, dość leciwym domu. |
SPOSÓB ZNALEZIENIA MIESZAKNIA | Wszystko załatwia osoba z Biura Współpracy Zagranicznej Uniwersytetu w Ljubljanie. Za miesiąc płaciłem 75 euro, jednakże trzeba było wpłacić pierwszego dnia 200 euro kaucji. I przy zwrocie tejże kaucji pojawiła się nieprzyjemna sytuacja, częściowo z mojej winy. Otóż gdy wpłacasz pieniądze, pamiętaj, by sprawdzić, że kwit wystawiony został na twoje nazwisko. Mój niestety nie był Ale po godzinie rozmów i szukania różnych innych dokumentów problem został rozwiązany i pieniądze odzyskałem. |
DOJAZD DO PLACÓWKI Z MIEJSCA ZAMIESZKANIA | W Ljubljanie wszędzie można dojechać rowerem, to najlepszy sposób komunikacji w tym mieście (tramwajów nie ma, autobusy jeżdżą dwa razy na godzinę). Można korzystać z rowerów publicznych, należy kupić kartę za 2 euro, zapłacić kartą kredytową abonament w wysokości 3 euro/rok i korzystać przez godzinę bezpłatnie z rowerów publicznych. |
WYŻYWIENIE | W Ljubljanie najlepiej jest jeść w różnych knajpkach korzystając ze Student Boni, czyli studenckich bonów, jakie daje rząd Słowenii. Dla najprostszego porównania zestaw BigMac kosztuje wtedy 1,80 euro z kanapką, frytkami, wodą do picia, sałatką oraz ciastkiem bądź lodem na deser. |
KRÓTKI OPIS PRZEBIEGU PRAKTYK | Zacząłem trzema tygodniami na gastroenterologii, gdzie głównie uczestniczyłem w procedurach gastroskopii, kolonoskopii, zakładania PEG, usuwania złogów z pęcherzyka żółciowego itd.
Następnie dwa tygodnie na nefrologii. Uczestniczyłem w codziennej pracy lekarza rezydenta. Nie dotknąłem pacjenta ani razu. Głównie przypatrywałem się uzupełnianiu historii choroby po słoweńsku, później większość czasu spędzałem na sali operacyjnej, asystując niekoniecznie do zabiegów urologicznych. Kolejne dwa tygodnie to endokrynologia. Tutaj codziennie uczestniczyłem w przyjmowaniu nowych pacjentów, rozpisywaniu ich terapii, śledziłem postępy, duży nacisk był też kładziony na przygotowywanie wiadomości z dnia na dzień. Dużo się nauczyłem, jeszcze więcej zobaczyłem. Ostatnie dwa tygodnie to pulmonologia w Golnik. Piękne miejsce, niesamowici ludzie, bardzo pomocni i niezwykle chętni, by przekazywać wiedzę. Zachęcam absolutnie wszystkich, aby te dwa tygodnie właśnie tam spędzić J |
FORMA SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU | Spotkania ze znajomymi, wyjazdy weekendowe, siatkówka plażowa (na kampusie mają dwa boiska do plażówki!) |
KORZYŚCI Z PRAKTYKI ZAGRANICZNEJ | Na pewno poznałem mnóstwo niesamowitych ludzi, lepiej posługuję się językiem angielskim, zobaczyłem przepiękny kraj i oczywiście dużo się nauczyłem. |
Julia, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 02/07/2019 – 01/09/2019
Universita Degli Studi Di Bari Aldo Moro
Język praktyki Komunikowaliśmy się z lekarzami w języku angielskim. Lekarze streszczali nam stan pacjenta i planowane leczenie.
Zakwaterowanie
Pokój w mieszkaniu dzielony z koleżanką, z którą przyjechałam na Erasmusa. Mieszkanie zostało mi polecone przez polskiego studenta, który w zeszłym roku był w Bari na praktykach.
Wyżywienie
Głównie przygotowywałyśmy posiłki domowe. Najbardziej smakowały nam regionalne produkty- pomidory, oliwki, oliwa, mozzarella. Jeśli jadłyśmy na mieście to najbardziej smakowała nam pizza.
Opis przebiegu praktyki
Pierwszy miesiąc spędziłyśmy na oddziale geriatrycznym. Towarzyszyłyśmy lekarzom przy wizytach pacjentów, brałyśmy udział w obchodach oraz uczestniczyłyśmy w rutynowych zabiegach i badaniach wykonywanych na oddziale ( pobieranie krwi, badanie USG).
Drugi miesiąc spędziłyśmy na oddziale hematologii, gdzie miałyśmy możliwość pójścia do laboratorium diagnostycznego, gdzie samodzielnie mogłyśmy wykonać takie eksperymenty jak: izolacja RNA, PCR, FISH..
Forma spędzania czasu wolnego
W Bari jest prężnie działająca grupa Erasmus Students Network, która organizowała nam cały czas wolny. Wieczorami organizowali spotkania integracyjne, a w weekendy wycieczki na plażę.
Korzyści z praktyki
Poznanie języka i kultury południowych Włoch. Umiejętność dobranie słów z języka angielskiego, by byś zrozumiałym dla Włochów i Polaków ( wbrew pozorom różnice w ekspresji wymagają innego doboru słów).
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Mobilność przede wszystkim „otwiera głowę”. Jeśli chodzi o mnie zaczęło mi towarzyszyć odczucie, że świat jest dla mnie otwarty i jestem w stanie spokojnie odnaleźć się innej kulturze. Zlikwidowało strach przed zmianą. Jeśli chodzi o placówkę macierzystą i placówkę przyjmującą, to uważam, że przyjmowanie zagranicznych studentów jest cennym doświadczeniem dla uczelni, gdyż stwarza ona płaszczyznę komunikacji, która może być wszechstronnie wykorzystana.
Wiktoria, stomatologia, rok akademicki 2018/2019, 24/07/2019 – 23/09/2019
University of Turin, Dept. of Surgical Sciences, CIR Dental School, Prosthodontic Section
Język praktyki Włoski/Angielski, Język angielski i włoski – lekarze i studenci tłumaczyli wszystko po angielsku, rozumiałam jednak wywiady z pacjentami po włosku
Zakwaterowanie
Miałam osobny pokój w mieszkaniu dwu-osobowym. Mieszkanie znalazłam na grupie Erasmus Torino, zastępowałam jedną lokatorkę na czas jej wakacji, jednak koordynator włoski chciał pomóc w znalezieniu i pytał się, czy wszystko jest w porządku
Wyżywienie
Gotowałam sama – lato w tym roku było bardzo upalne więc jadłam głównie warzywa i owoce. I lody, dużo lodów (lodziarnia na parterze mojego budynku )
Opis przebiegu praktyki
W sierpniu wszystkie oddziały specjalizacyjne były zamknięte z powodu wakacji – razem z 3 innymi studentkami z Turcji codziennie byłyśmy na Izbie Przyjęć – miałyśmy do czynienia z przypadkami bólu ostrego, urazów powypadkowych, pacjenci przychodzili z powodu usterek protez, przyjmowaliśmy także dzieci. Głownie naprawa protez, ekstrakcje, wypełnienia tymczasowe, pulpektomia, drenaż ropni. Przepisywanie środków farmakologicznych. We wrześniu wszystkie oddziały ruszyły, każdego tygodnia spędzałyśmy czas na innej klinice w zależności od ilości pacjentów i przewidzianych zabiegów. Najbardziej podobała mi się klinika endodoncji – Prof. Berutti jest jednym z moich autorytetów i było to niesamowite doświaczenie, móc mu asystować i prowadzić z nim dyskusje. Przeszłam podstawowy kurs pracy pod mikroskopem Zeiss, a także poznałam nowe metody wypełniania kanałów. Na chirurgii wykonywałam ekstrakcje, znieczulenia, toaletę ran pozabiegowych. Na protetyce ustalaliśmy z profesorami (głównie Prof. Bassi i Prof. Gassino) plany leczenia i możliwe postępowania oraz problemy podczas leczenia. Każdy z lekarzy mówił bardzo dobrze po angielsku, każdy był przyjaźnie nastawiony i chętnie odpowiadał na pytania.
Forma spędzania czasu wolnego
Wycieczki w góry (Piemont), wycieczki nad morze (Liguria), muzea (Turyn ma bardzo bogatą ofertę muzeów i wydarzeń kulturowych)
Korzyści z praktyki
Poznanie funkcjonowania innego systemu nauczania i pracy klinik, praca z lekarzami światowej sławy, możliwość pracy z najnowszym sprzętem z najnowszą techniką. Podszkolenie włoskiego.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Rozważam kurs specjalizacyjny w Turynie, uczelnia jest na bardzo wysokim poziomie.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Dyskusja ze studentami z mojego roku, wymiana spostrzeżeń z innymi studentami odbywającymi praktyki za granicą.
Ada, lekarski, rok akademicki 2018/2019 19.07.2019-18.09.2019
Universita degli studi di Pavia, Fondazione Salvatore Maugeri
Język praktyki Włoski/Angielski
Co zapewniała placówka przyjmująca
Placówka zapewniała zniżkę na posiłki na szpitalnej stołówce, jednak mieściła się ona w innym budynku, więc rzadko z niej korzystałam. Dostępna była także zniżka na przejazdy autobusami miejskimi tzw. Unipass, jednak jedynie w przypadku zakupu biletu całorocznego- wtedy koszt ze zniżką wynosił 15 EURO.
Zakwaterowanie
Mieszkałam w pokoju dwuosobowym w samym centrum Pavii tzw. Centro Storico. Pokój współdzieliłam ze studentką z Wietnamu, a w domu mieszkała jeszcze studentka z Meksyku. Miesięczny koszt wynajmu to 250 EURO + opłaty za gaz i prąd (ok.20 EURO/miesiąc)(bez ogrzewania). Pokój znalazłam poprzez ogłoszenie zamieszczone na jednej z grup na Facebooku (Erasmus Pavia 2018/2019). Czas dojazdu do placówki z samego centrum Pavii wynosił około 50 min, natomiast dojazd autobusem około 25 min (wraz z dojściem na przystanek (10min), gdyż autobus nie jeździł przez centrum).
Wyżywienie
Najczęściej posiłki przygotowywałam sama. Jedzenie jest stosunkowo drogie, dlatego warto wyrobić sobie karty członkowskie do supermarketów, gdyż wtedy jesteśmy upoważnieni do zniżek.
Bardzo polecam chodzić do lodziarni, gdyż włoskie lody są dużo lepsze od tych dostępnych w Polsce. Na szczególne wyróżnienie zasługują: ,,Gelateria La Romana’’ ; ,, Rivareno Gelato’’ ; ,,Vero Latte’’ ; ,,Latte Mascheroni’’.
Niemal w każdej restauracji we Włoszech można zjeść pyszną pizzę, ale tutaj chciałabym wyróżnić trzy z nich:
- ,,La Nuova Mergellina’’ – za pizzę z ciastem wypełnionym serem ricotta
- ,,Locanda del Carmine’’- za dobrą pizzę w stylu neapolitańskim
- ,,La Nuova Toscana’’- za nietypowe dodatki na pizzy ( ja próbowałam tej, z sosem dyniowym zamiast pomidorowego)
Miłą niespodzianką była bardzo dobra jakość kaw i wypieków w szpitalnej kafeterii, dlatego niemal codziennie rano zamawiałam ,, Un cafe e una brioche con marmellata’’.
Opis przebiegu praktyki
Praktyki zaczęłam od Nefrologii (wraz z 3 innymi studentami), oficjalnym opiekunem był prof. Esposito, jednak przez większość czasu opiekowali się nami dr.Torregiani i dr. Colucci. Niemal wszyscy lekarze na tym oddziale znakomicie mówili po angielsku, dlatego komunikowaliśmy się z nimi w tym języku. Lekarze codziennie zabierali nas na obchód i szczegółowo opisywali przypadki pacjentów, w międzyczasie sprawdzając także nasza wiedzę na dany temat. Co środę prof. Esposito organizował poranne spotkania u siebie w gabinecie, aby przedyskutować przypadki pacjentów, a także obejrzeć wyniki biopsji nerek. Praktyki na nefrologii uważam za bardzo udane, gdyż zdobyłam dużo doświadczenia w tej dziedzinie, ponadto atmosfera panująca na oddziale była bardzo pozytywna.
W drugim miesiącu mojego wyjazdu, praktyki odbywałam na Endokrynologii. Niestety moje odczucia nie były aż tak pozytywne jak na Nefrologii. Największym problemem była bariera językowa, gdyż mimo, że znałam podstawy włoskiego, gdy potrzebowałam dodatkowego wytłumaczenia zagadnienia po angielsku, lekarze nie byli w stanie mi go zapewnić. Jedynie niektórzy ,,speciallizando’’ potrafili posługiwać się angielskim w stopniu komunikatywnym. Z praktyk nie wyniosłam wiele wiedzy, jedyną ciekawą rzeczą były USG i biopsje tarczycy.
Forma spędzania czasu wolnego
Popołudniami i w weekendy miałam dużo wolnego czasu. Pavia jest małym miasteczkiem, które w wakacje ,,obumiera’’ ( większość populacji to studenci, którzy na wakacje wyjeżdżają do swoich miast/państw), a niektóre restauracje/bary zostają na ten czas zamykane. W poszukiwaniu rozrywki wyjeżdżałam na weekendy z miasta. Pociągi we Włoszech są drogie, nie ma zniżek dla studentów, dlatego na dalsze podróże warto kupować bilety na Flixbusa z wyprzedzeniem.
Pawia jest dobrym punktem wypadowym w góry, nad morze, ale i też to innych krajów (Francja, Szwajcaria, Monako). Najbardziej urokliwymi miejscami wydawały mi się miejscowości położone nad jeziorami – 1) Lago di Garda-Sirmione oraz 2) Lago di Como- Como, Bellagio. Jeżeli chodzi o większe miasta zwiedziłam : Mediolan, Genovę, Florencję, Bolonię, a szczególnie podobały mi się Siena i Turyn.
Aby popływać w Morzu Liguryjskim warto wybrać się do Portofino lub Camogli.
Jeżeli chodzi o samą Pavię, w wolnym czasie chodziłam nad rzekę, do kafejek, a wieczorami na Apperitiv.
Korzyści z praktyki
Największą korzyścią była sama przeprowadzka do innego państwa: poznawanie kultury, otworzenie się na ludzi o zupełnie odmiennym usposobieniu, próbowanie nowych smaków oraz zwiedzanie pięknych, Włoskich miast. Nawiązałam wiele cennych znajomości z ludźmi z wielu krajów, obserwując jak bardzo różnią się nasze charaktery i stosunki do życia, nauczyłam się także wiele o sobie.
Jeżeli chodzi o profesjonalną stronę korzyści z wyjazdu, na pewno podszkoliłam swoją znajomość języka angielskiego i włoskiego. Wiedza przekazywana w trakcie praktyk zapewne niewiele różniła się od tej, którą mogłabym posiąść w polskim szpitalu, jednak przebywanie w międzynarodowym środowisku dawało mnóstwo motywacji do dodatkowej nauki.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Wydaje mi się, że każda z narodowości charakteryzuje się konkretnymi cechami, z których tych pozytywnych powinniśmy się wzajemnie od siebie uczyć. Ponadto Mobilność daje nam możliwość utworzenia międzynarodowych znajomości.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Do tej pory, jedynymi działaniami jakie podjęłam był przekaz słowny doświadczeń osobom z mojego otoczenia.
Julia, rok akademicki 2017/2018
Universita degli Studi di Bari Aldo Moro, Bari, Włochy
Opis praktyk:
Codziennie rano szliśmy pieszo ok. Godziny 8:30 do szpitala. Początkowo na oddział ginekologiczny, gdzie w poniedziałki oglądaliśmy USG położnicze, we wtorki uczestniczyliśmy w operacjach, w środy oglądaliśmy histeroskopie, czwartki spędzaliśmy na bloku operacyjnym, a piątki na oddziale. Następny miesiąc minął nam na oddziale neonatologicznym, gdzie najpierw zapoznaliśmy się z oddziałem dziennym – gdzie przyjmowano na badania zdrowe noworodki, które poddawano rutynowym przesiewowym badaniom w celu wykluczenia wad i wszelkich patologii. Tu też poznaliśmy polska rezydentkę, z którą najpierw odbieraliśmy porody, a następnie przeprowadzaliśmy pierwsze badanie każdego noworodka.
Praktyki odbywaliśmy również na intensywnej terapii noworodków, gdzie obserwowaliśmy najczęstsze wrodzone patologie oraz infekcje, a także uczestniczyliśmy w reanimacji noworodka (udanej).
Czas wolny:
Ponadto dzielnie spędzaliśmy czas na plaży i podróżowaniu, zwiedziliśmy wszelkie miasteczka Apulii ( Polignano a Mare, Lecce, Ostuni, Matera, Alberobello, Trani, Giovinazzo, Molfetta, Monopoli) Samochodem dojechaliśmy również na półwysep Gargano, oraz wybrzeże Amalfitańskie (Positano, Amalfi, Salerno). Zwiedziliśmy i pokochaliśmy całym sercem mafijne miasto Neapol, panujący tam chaos, gościnność, różnorodność i pizzę!
Korzyści:
Poznałam mnóstwo wspaniałych ludzi nie tylko z Włoch, ale i Polski, Rumunii, Bułgarii. Podszkoliłam swój język medyczny angielski, poduczyłam się języka włoskiego, a w szpitalu nauczyłam się badać noworodki oraz dowiedziałam się wielu praktycznych rzeczy przydatnych mi teraz do egzaminu z ginekologii.
Natalia, rok akademicki 2017/2018
Università degli studi di Pavia – University Hospital Fondazione Policlinico San Matteo, Pawia, Włochy
Praktyki odbywałam na Oddziale Chirurgii w Szpitalu San Matteo w Pavii. Naszym zadaniem było uczestniczenie w zabiegach operacyjnych, najczęściej wykonywanych laparoskopowo. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak wykonuje się operacje robotem chirurgicznym da Vinci.
Forma spędzania wolnego czasu: Najczęściej wycieczki do pobliskich miast i miasteczek. Pavia leży w bliskiej odległości od pięknych jezior alpejskich, które zachwycają widokiem: Como, Garda, Iseo. Z Pavii w 30 minut dojedziemy do Mediolanu. Warto wybrać się również do Florencji, która zachwyca ilością zabytków, jak i panoramą miasta na tle gór. Pavia to również dobre miejsce wypadowe nad Morze Śródziemne, warto odwiedzić Genuę. Będąc na praktykach w północnych Włoszech, warto wybrać się do Wenecji, jednego takiego miejsca na świecie. Koniecznym jest również odwiedzenie miasta Romea i Julii- Werony. W Pavii znajduje się również basen, który daje trochę ochłody w upale dni.
Joanna, Wydział Wojskowo – Lekarski
Università degli Studi di Bari Aldo Moro, Włochy
Policlinico di Bari to duży szpital z wieloma klinikami i oddziałami specjalistycznymi. Nasze praktyki odbywałyśmy na oddziałach ginekologii oraz pediatrii onkologicznej. Na każdym z oddziałów miałyśmy przydzielonego odpowiedniego koordynatora. Wszyscy lekarze to osoby bardzo otwarte i chętne do pomocy studentom z wymiany. Większość z nich porozumiewa się płynnie po angielsku. Niestety, duża część pacjentów, zwłaszcza na oddziale pediatrycznym, posługuje się jedynie językiem włoskim. Mimo tego, koordynatorzy zawsze są pozytywnie nastawieni do studenta i starają się wszystko wytłumaczyć. Podczas praktyk miałyśmy możliwość uczestnictwa w życiu codziennym oddziału, a także oglądania różnych procedur medycznych (kolposkopie, punkcje lędźwiowe, biopsje szpiku).
Uczestnictwo w wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus+ pozwoliło mi poznać wielu wspaniałych ludzi, zaznajomić się z ich kulturą, a także poznać odrobinę historii Włoch. Dla każdego studenta jest to doskonała okazja do nawiązania kontaktów, które w przyszłości mogą pozwolić na znalezienie stanowiska pracy w innym kraju. Natomiast obu placówkom, zarówno macierzystej, jaki i przyjmującej, wymiana pozwala wzmocnić relacje i umożliwia prowadzenie współpracy.
Marcin – Wydział Lekarski, rok akademicki 2018/2019
University College London Hospital, Wielka Brytania
Dzięki programowi Erasmus+ miałem okazję odbyć praktykę w jednej z prężniejszych uczelni w Wielkiej Brytanii. Przygotowanie do wyjazdu rozpocząłem na początku tego roku akademickiego licząc, że uda mi się odnaleźć interesujący mnie oddział na przyszłoroczne praktyki wakacyjne. Wyjątkowym zbiegiem okoliczności, moje zgłoszenie zostało przyjęte niespodziewanie szybko, dzięki czemu udałem się do Londynu rok wcześniej niż planowałem.
Praktyka
Zostałem dołączony do jednostki zajmującej się rozwijaniem i wprowadzaniem nowych sekwencji i protokołów badań rezonansu magnetycznego do praktyki klinicznej szpitala, ze szczególnym naciskiem na techniki ASL w diagnostyce nowotworów i epizodów naczyniowych centralnego układu nerwowego. Ze względu na charakter zespołu i poziom oddziału miałem okazję zapoznać się zagadnieniami naukowymi i klinicznymi niedostępnymi jeszcze w moim macierzystym Zakładzie. Co więcej, zostałem dopuszczony do pracy naukowej zespołu i liczę, że będzie mi dane współpracować z nimi również po powrocie do Polski.
Wszyscy pracownicy jednostki z chęcią i uprzejmością zajmowali się mną przez cały czas trwania praktyk pokazując i objaśniając wszystko co dotyczyło ich pracy.
Londyn
Podczas praktyki praktycznie nie miałem czasu na zwiedzanie Londynu – wszystkie wolne chwile spędzałem w szpitalu. Nie zmienia to faktu, że Londyn będąc stolicą dawnego imperium kolonialnego oferuje przyjezdnym wszystkie możliwe atrakcje turystyczne, których nie ma się szans zwiedzić przez kilka miesięcy trwania praktyk. Gdyby jednak komuś się to udało, Londyn jest otoczony przez liczne zabytkowe miasteczka oraz średniowieczne zamki czekające na turystów. Oczywiście, komunikacja stolicy z resztą Królestwa jest doskonała i nie ma najmniejszych przeszkód w organizowaniu i dalszych wycieczek.
Finanse
Londyn jest jedynym z najdroższych miast w Europie. Jedynym relatywnie niewielkim wydatkiem jest zakup biletów lotniczych w relacji Łódź-Londyn.
Podsumowanie
Jestem bardzo zadowolony z praktyk odbytych w Anglii i z czystym sercem mogę polecić każdemu taki wyjazd. Kontakty z lekarzami z innych krajów oraz porównanie odmiennych systemów ochrony zdrowia panujących w różnych państwach dobrze wpływa na nabranie odpowiedniego dystansu i poszerza perspektywę zawodową. Praktyki pozwoliły mi również na nawiązanie ciekawych i ubogacających znajomości.
Krystyna, Stomatologia
University of Glasgow, Institute of Infection, Immunity and Inflammation, Szkocja, Wielka Brytania
Zostałam członkiem kilkuosobowej grupy badawczej, która prowadzi badania w zakresie periodontologii i reumatologii. Początkowo asystowałam przy pracach w laboratorium, później wykonywałam doświadczenia samodzielnie. Na moją prośbę skierowano mnie do kilku innych laboratoriów w celu nabycia umiejętności z innych dziedzin (histologii i mikrobiologii). Obserwowałam również pracę lekarzy-dentystów w szpitalu uniwersyteckim. Miałam okazję uczestniczyć w wykładzie gościnnym prof. Soumyi Raychandry z Harvard University a także w corocznym Immunobiology Early Career Research Symposium.
Filip, Wydział Lekarski
University Hospital of North Tees, Stockton, Wielka Brytania
Podczas praktyk miałem liczne okazje na ćwiczenie umiejętności praktycznych (badanie pacjenta, drobne zabiegi np. Cewnikowanie, kaniulacja). Mój opiekun jest bardzo zaangażowany w moją edukację – umożliwił mi spędzanie wolnego czasu na innych oddziałach poza A&E (ICU, Radiologia, plaster room itd.). Oprócz tego mogę uczestniczyć w sesjach treningowych dla młodych lekarzy i stażystów.
Konrad, Wydział Lekarski, rok akademicki 2015/2016
University of Cambridge, DPMMS EPSRC Centre for Mathematical and Statistical Analysis of Multimodal Clinical Imaging, Wielka Brytania
MIEJSCE PRAKTYKI | Wielka Brytania, Cambridge, University of Cambridge, EPSRC Centre For Mathematical And Statistical Analysis Of Multimodal Clinical Imaging (http://cmih.maths.cam.ac.uk/) |
JĘZYK PRAKTYKI/JĘZYK KOMUNIKACJI Z PACJENTAMI | Angielski |
CO ZAPEWNIAŁA PLACÓWKA PRZYJMUJĄCA | Własne stanowisko pracy (biurko, komputer z zainstalowanym oprogramowaniem) z dostępem do usług uczelnianych (intranet, drukarki, dostęp do biblioteki), karta ID (dająca dostęp do wszystkich pomieszczeń) |
DODATKOWE WYMAGANIA ZE STRONY PLACÓWKI | CV |
MIESZAKANIE | Pokój jednoosobowy w pobliskim college’u |
SPOSÓB ZNALEZIENIA MIESZAKNIA | Wiadomości e-mail do college’u w pobliżu miejsca pracy |
DOJAZD DO PLACÓWKI Z MIEJSCA ZAMIESZKANIA | Rower (wypożyczony) |
KRÓTKI OPIS PRZEBIEGU PRAKTYKI | Praktyka obejmowała tylko pracę naukową nad projektem dotyczącym konstrukcji algorytmów fuzji obrazów z TRUS i MRI celem stworzenia urządzenia ułatwiającego wykonanie diagnostycznej biopsji przy podejrzeniu raka prostaty. Oprócz pracy nad projektem uczestniczyłem w regularnej pracy tamtejszego laboratorium, tzn. brałem udział w seminariach i spotkaniach grupowych. Wielokrotnie spotykałem się z klinicystami (radiologami i urologami w Addenbrooks Hospital) oraz z inżynierami. Raz lub 2 razy w tygodniu spotykałem się indywidualnie z moimi opiekunami projektu (matematykami) w celu przedyskutowania dalszych działań. Uzyskane wyniki zaprezentowałem na spotkaniu grupowym oraz klinicystom. Na koniec ustaliliśmy warunki dalszej współpracy zdalnej (po powrocie do kraju). |
FORMA SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU | Cambridge jest miastem z dużą ilością zabytków, pubów, latem przepełnione turystami, zimą studentami. Chodziliśmy do pubów, zwiedzaliśmy oraz dyskutowaliśmy. Atmosfera w laboratorium była bardzo przyjazna. |
KORZYŚCI Z PRAKTYKI ZAGRANICZNEJ | University of Cambridge jest jednym z 3 najlepszych na świecie uniwersytetów. To prestiż i wyróżnienie, że mogłem spędzić tam 2 miesiące zapoznając się z kulturą i organizacją tego miejsca. Jako przyszłemu doktorantowi oraz lekarzowi z aspiracjami w kierunku radiologii na pewno przydadzą się nabyte tam umiejętności i kontakty. Mam nadzieję, ze zaowocują one długoterminową współpracą. |