Karina Wierzbowska-Drabik

Wątek współpracy międzynarodowej i wyjazdów zagranicznych w początkach mojej działalności naukowej koncentrował się dość długo na aktywnym udziale w konferencjach i kongresach, które pozwoliły wprawdzie prezentować wyniki badań na trzech kontynentach i zanurzyć się w atmosferze bezpośredniej wymiany doświadczeń na forum międzynarodowym, ale z założenia były wydarzeniami krótkotrwałymi, ograniczonymi do 3 – 4 dni intensywnego uczestnictwa w wykładach i sesjach prac oryginalnych.  Dlatego uważam, że nie sposób przecenić szans i perspektyw jakie otwiera udział w programie Erasmus Plus, oferujący pracownikom Uczelni wsparcie dłuższego pobytu w wybranym ośrodku zagranicznym, realizowanego w różnych formach ustalanych indywidualnie szkoleń, wymiany doświadczeń klinicznych i naukowych a także prowadzenia zajęć dydaktycznych i wykładów.

W moim przypadku naukowa i kulturowa przygoda w programie Erasmus rozpoczęła się w 2017 roku i objęła dotychczas cztery staże trwające od jednego do kilku tygodni i pozwalające na bezpośrednie włączenie się w pracę trzech ośrodków we Włoszech (Institute of Clinical Physiology, CNR i Cardiothoracic Department, Cisanello University Hospital w Pizie oraz San Luca Hospital w Luce) oraz jednego w Serbii (Institute for Cardiovascular Diseases of Voivodina afiliowana przy Uniwersytecie w Nowym Sadzie).

Bazująca na badaniach przeprowadzanych w Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w ramach wieloośrodkowych programów SE 2020/2030 i RIGHT NET koordynowanych przez Prof. Eugenio Picano i Prof. Eduardo Bossone ale rozwinięta i zacieśniona podczas pobytu w Włoszech współpraca, przyniosła dotąd 16 publikacji o zasięgu międzynarodowym z afiliacją naszej Uczelni i łącznym IF przekraczającym znacznie 50 punktów.

Pomimo utrudnień dotyczących możliwości bezpośrednich spotkań chociażby w ramach wspomnianych kongresów (zdjęcie grupy SE 2020 z Kongresu ESC w Monachium w roku 2018 poniżej) a często także osobistych dramatów związanych z pandemią COVID -19, nawiązane kontakty trwają i są rozwijane m.in. poprzez udział w organizowanych przez Italian Society of Echocardiography and CardioVascular Imaging (11.2020, 01.2022) oraz Working Group on Catheterization and Percutaneous Coronary Intervention and Working Group on Cardiovascular Imaging of the Cardiology Society of Serbia (05.2021) telekonferencjach.

Kończąc moją relację, chciałabym gorąco zachęcić do udziału w programach współpracy zagranicznej oferowanych na naszej Uczelni oraz wyrazić nadzieję, że wkrótce będziemy mogli znowu w pełni cieszyć się z bezpośrednich spotkań z przyjaciółmi oraz możliwości poznawania bliżej przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa krajów gospodarzy.