Witold Kozakiewicz

Biblioteka jest dla mnie czymś więcej niż tylko miejscem – to przestrzeń spotkań, wymiany informacji i budowania relacji z innymi ludźmi. To właśnie dzięki ludziom, których spotykam w pracy i na wyjazdach, biblioteka staje się żywym organizmem, otwartym na świat i gotowym na zmiany. W swoich działaniach staram się nie tylko zdobywać wiedzę i inspiracje podczas wyjazdów, ale także przenosić je do naszej biblioteki, wzbogacając ją i rozwijając.

Wyjazdy, takie jak tygodniowe programy Erasmus Staff Week czy międzynarodowe konferencje, są dla mnie niezwykle ważne, bo dają możliwość wymiany doświadczeń z kolegami z całej Europy i świata. Podczas tych spotkań nie tylko uczestniczę w oficjalnych warsztatach i sesjach, ale także rozmawiam z innymi uczestnikami w mniej formalnych okolicznościach, co często prowadzi do odkrycia wspólnych tematów i wyzwań. Czasem właśnie te swobodne rozmowy pozwalają nam nawiązać głębsze kontakty i wymieniać się rozwiązaniami, które stosujemy w swoich bibliotekach. Dzięki takim doświadczeniom czuję, że nasza biblioteka jest częścią większej, międzynarodowej sieci i że mogę wnosić do niej inspiracje z całego świata. Wyjazdy na konferencje, czasem w dość egzotyczne miejsca pozwalają mi na czerpanie pomysłów i odkrywanie rozwiązań stosowanych przez innych, czasem zauważam też rozwiązania, które od dawna funkcjonują u nas.

Każdy wyjazd to dla mnie nie tylko okazja do nauki, ale także możliwość zobaczenia, jak pracują inne biblioteki. Obserwuję, jak organizują przestrzeń, jakie stosują rozwiązania, które ułatwiają życie zarówno czytelnikom, jak i pracownikom, oraz jakie nowinki techniczne wdrażają. Przykładem takiej inspiracji jest pomysł na książkomat, który jako pierwszy w Polsce został wprowadzony właśnie w naszej bibliotece. To urządzenie zauważyłem właśnie podczas jednego z wyjazdów.

Jednak najbardziej wartościowe, według mnie, są kontakty i relacje, które nawiązuję podczas tych podróży. Wiele z nich przerodziło się w dalszą współpracę, która owocuje kolejnymi inicjatywami i projektami. Dzięki tym relacjom udało nam się także zorganizować indywidualne wyjazdy i staże dla pracowników naszej biblioteki w ramach programu Erasmus, co pozwala im na zdobycie nowych umiejętności, doświadczeń i kontaktów.

Ale co ważniejsze, program Erasmus i wyjazdy międzynarodowe, to okazja również dla pracowników CIB na zawiązywanie nowych relacji i kontaktów. Od lat staram się zaszczepić w swoim zespole chęć wyjazdów i współpracy. Co raz więcej osób decyduje się na wyjazdy podnosząc swoje kompetencje i zawiązując nowe relacje. Dzięki tym kontaktom udaje się nam z powiedzeniem realizować projekty, brać udział w szkoleniach międzynarodowych, programach mentoringowych, czy samemu organizować projekty z udziałem ekspertów z Europy. Pracownicy CIB od lat uczestniczą w różnych formach współpracy międzynarodowej, której źródeł należy upatrywać właśnie w wyjazdach i kontaktach nieformalnych z bibliotekarzami z Europy.

Wyjazdy i nawiązane podczas nich kontakty sprawiają, że nasza biblioteka jest miejscem otwartym na innowacje i gotowym do wprowadzania zmian, które czynią ją lepszą i służą budowaniu nowoczesnej, inspirującej przestrzeni dla wszystkich użytkowników i pracowników.